Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ale akcja! 6 tysięcy gorzowian zapozowało do jednego zdjęcia. Byliśmy wtedy wielką rodziną. Jesteście na tej focie?

red.
- Udowodniliśmy, że jesteśmy wielką rodziną - mówiła nam wzruszona pani Marta, zaraz po tym, gdy z 5.999 innymi gorzowianami zapozowała do wspólnego zdjęcia na bulwarze.
- Udowodniliśmy, że jesteśmy wielką rodziną - mówiła nam wzruszona pani Marta, zaraz po tym, gdy z 5.999 innymi gorzowianami zapozowała do wspólnego zdjęcia na bulwarze. archiwum GL
Nigdy nie zapomnimy tego dnia! 13 maja 2007 r. tysiące gorzowian zapozowały do wspólnego zdjęcia. Dziś taka akcja byłaby niemożliwa. Ale wtedy udała się znakomicie.

Na pomysł, by z okazji jubileuszu 750-lecia Gorzowa sfotografować jak największą liczbę mieszkańców, wpadł Zbigniew Sejwa, fotograf i kurator z Miejskiego Ośrodka Sztuki. Miasto dało na to 15 tys. zł.
- Teraz powodzenie projektu jest już tylko w rękach mieszkańców. Jeśli przyjdziemy licznie w niedzielę (13 maja 2007 r. - dop. red.), na pewno się uda - mówił nam wtedy S. Sejwa.

Bulwar ostatecznie okazał się bezkonkurencyjny

Rozważanych było kilka miejsc, gdzie mogłaby powstać fotografia: Stary Rynek, plac Grunwaldzki, bulwar czy parking przed Słowianką.

Ostatecznie uznano, że bulwar będzie najlepszy i pod względem technicznym (bo są tu bardzo dobre warunki do wykonania takiego zdjęcia), i pod względem artystycznym (bo można uzyskać bardzo ładny kadr). Jedynym bólem głowy był dla organizatorów trwający wtedy remont mostu Staromiejskiego. Pomimo tego ostatecznie bulwar okazał się bezkonkurencyjny.
Zadania, czyli zrobienia zdjęcia, podjęli się gdańscy fotograficy, których najbardziej znaną pracą był wówczas portret rodaków z Janem Pawłem II. 18 sierpnia 2002 r. na krakowskich błoniach sfotografowali wraz z papieżem 2,5 mln osób, z których aż 1,5 mln może na powiększonym wydruku rozpoznać swe sylwetki czy twarze. To była dla organizatorów z Gorzowa wystarczająca rekomendacja.

Dla pewności fachowcy przygotowali dwa aparaty

Portret gorzowian miał być wykonany dla pewności dwoma aparatami w takiej rozdzielczości, by każdy mógł się na nim rozpoznać.
Fotograficy obiecali użyć wielkoformatowego aparatu. Z kliszą zbliżoną wielkością do kartki formatu A4, co miało zapewnić zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości. Nigdy wcześniej takiego sprzętu nie było w Gorzowie!

Było naprawdę wspaniale, a pamiątkę mamy do dziś

Organizacja była na medal. Jednak tylko od gorzowian - jak mówił S. Sejwa - zależało, czy pomysł wypali i okaże się sukcesem.
Wypalił! 13 maja 2007 r. od rana na bulwar ciągnęły setki ludzi. Po 11.00 były nas już tysiące. Jedni dumnie przebijali się do przodu, inni zajmowali miejsca po bokach, by nie zniknąć w wielkim tłumie pośrodku bulwaru.

W sumie zapozowało ponad 6 tys. osób. Wiele osób trzymało w dłoniach tabliczki, transparenty, niektórzy przyszli z całymi rodzinami, inni z ukochanymi pupilami. Gdański fotografik Sławomir Pultyn wykonał kilka ujęć. Po to, by wybrać najlepsze.
Już tydzień później wielki portret - w formie billboardu - na wiele tygodni zawisł w centrum miasta. Byli tacy, co przychodzili go oglądać z lornetką, by wypatrzyć siebie.

Później tysiące gorzowian dostało rodzinne zdjęcie na własność - dołączyliśmy bowiem wydruki fotografii do naszego weekendowego wydania - magazynu.

Organizatorem wydarzenia sprzed lat był Miejski Ośrodek Sztuki, współorganizatorem i głównym patronem medialnym ,,Gazeta Lubuska’’.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto