Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już w marcu nowa książka o cmentarzu żydowskim w Słubicach

Roland Semik
Cmentarz żydowski w Słubicach
Cmentarz żydowski w Słubicach Roland Semik
Już niebawem ukaże się ciekawa publikacja o historii lokalnej Słubic. Chodzi o książkę „Makom tow – dobre miejsce” Eckarda Reißa i Magdaleny Abraham-Diefenbach.

Jej oficjalna prezentacja w Słubicach nastąpi już 27 marca b.r. w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury.

Autorem tekstu głównego oraz zdjęć tej polsko-niemieckiej publikacji jest Eckard Reiß- członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą, autor niezliczonych publikacji na temat historii Słubic, który od blisko pół wieku odwiedza i dokumentuje Słubice, w tym miejscowy cmentarz żydowski. W ostatnich latach towarzyszył pracom izraelskiej organizacji „Atra Kadisha” w Słubicach, która zajmuje się cmentarzami żydowskimi na całym świecie. O przykładach jego działalności lokalnej przeczytać można m.in. w dziale historycznym „Słubice wczoraj i dziś” na portalu Slubice24.pl: http://slubice24.pl/poznaj-slubice/slubice-wczoraj-i-dzis

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Vergangenheits Verlag w Berlinie. Koordynatorką projektu jest Magdalena Abraham-Diefenbach- członkini Instytutu Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą i doktorantka Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta we Wrocławiu. Projekt publikacji wspierany był przez pełnomocnika rządu RFN ds. kultury i mediów, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Viadrina.

Przy okazji pisania książki poszukiwano grobu słynnego rabina Josepha ben Meir Theomima (1727-1792), urodzonego we Lwowie w rodzinie Żydów galicyjskich, autora publikacji o zasadach koszernego jedzenia. Przeprowadzono dokładne badania granic cmentarza.

Na podstawie wyników tych badań, we współpracy z polskimi i niemieckimi znawcami tematu, zostanie przedstawiona historia cmentarza. W publikacji zaprezentowanych zostanie około 30 macew, które odnaleziono podczas wykopalisk na obszarze pierwszego użytkowania cmentarza, to jest około 3% stanu pierwotnego. Fotografiom będzie towarzyszyć tłumaczenie tekstów nagrobnych oraz, o ile to możliwe, nawiązania do istniejących dokumentów.

Terminy oficjalnej prezentacji:
• 26.03.2012 – Europejski Uniwersytet Viadrina;
• 27.03.2012 – Słubicki Miejski Ośrodek Kultury;
• 28.03.2012 – Centrum Judaicum w Berlinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto