Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początek badań naukowych nad historią stadionu w Słubicach. Apel do słubiczan

Roland Semik
Plakat promujący zbliżające się seminarium naukowe
Plakat promujący zbliżające się seminarium naukowe Roland Semik
Katedra Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Viadrina oraz Roland Semik rozpoczynają badania naukowe nad historią stadionu w Słubicach. Końcowym efektem prac mają być audio-przewodniki dla turystów przybywających na słubicki stadion.

Na pograniczu polsko-niemieckim coraz częściej pojawiają się oddolne inicjatywy społeczników i środowiska akademickiego, które pokazują, że nie należy przekreślać potencjału turystycznego Słubic. Młodzi ludzie konsekwentnie udowodniają, że miasto nie jest skazane wyłącznie na handel i usługi, a dobra promocja i rozwój turystyki mogą być tylko ich doskonałym uzupełnieniem.

Wystarczy choćby wspomnieć inicjatywy zrealizowane w ostatnich tygodniach. W ramach projektu „Geschichtswerkstatt Europa” około 100 młodych historyków z całej Europy miało okazję zwiedzać historyczne miejsca Słubic: http://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/3159-o-historii-slubic-po-angielsku

Potencjał turystyczny Słubic doczekał się promocji podczas VIII Poczdamskiej Giełdy Historycznej, czyli zjeździe historyków i regionalistów z Brandenburgii, Berlina i województwa lubuskiego. Już 27 marca w siedzibie SMOK swoją premierę będzie zaś miała najnowsza książka Eckarda Reißa „Makom tow – dobre miejsce” o historii cmentarza żydowskiego w Słubicach.

O seminarium

Seminarium naukowe „Stadion w Słubicach. Lokalna historia sportu i produkcja audio-przewodników” to kolejna ciekawa propozycja, przygotowywana w Katedrze Historii Europy Środkowej na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą przy współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowo-Wschodniej w Poczdamie. Kierownik katedry prof. Karl Schlögel to ceniony historyk, który specjalizuje się w historii Rosji XIX i XX wieku, a także historii rozwoju miast i kultury urbanistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Schlögel studiował historię, filozofię, socjologię i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Odbył też staże naukowe w Budapeszcie, Oksfordzie, Monachium i w Uppsali.

Seminarium dotyczące słubickiego stadionu dojdzie do skutku z co najmniej dwóch powodów. Pretekstem dla zaplanowania wspomnianych badań stały się tegoroczne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Drugi ważny powód to blisko stuletnia, niezwykle ciekawa historia kompleksu stadionowego w Słubicach, nazywanego dawniej Stadionem Wschodniomarchijskim, a później (błędnie) Stadionem Olimpijskim.

Zajęcia seminaryjne dla grupy 15 studentów poprowadzą Dorothee Ahlers z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina oraz Jacob Venuß z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Studenci postarają się dotrzeć do wszelkich dotychczasowych publikacji na temat obiektu oraz poszukają zupełnie nowych źródeł m.in. w Archiwum Miejskim we Frankfurcie nad Odrą oraz w Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie przechowywane są plany budowlane stadionu.

Partnerem projektu jest Roland Semik, który pomaga w zbieraniu materiałów, a na zakończenie seminarium 8 i 9 czerwca b.r. zorganizuje dwujęzyczne wycieczki po terenie kompleksu stadionowego i udzieli merytorycznego wsparcia przy przygotowaniu dwujęzycznych audio-przewodników. Wszyscy turyści zainteresowani historią stadionu będą mogli wypożyczyć takie przewodniki i zwiedzić kompleks słuchając lektora opowiadającego o dziejach tego miejsca, a także organizowanych tu dotąd imprez.

Apel do słubiczan

Plakaty promujące zbliżające się seminarium już zawisły na korytarzach Viadriny. Obok współczesnego zdjęcia neoromańskich arkad można zobaczyć m.in. starą fotografię wykonaną na płycie słubickiego stadionu na Wielkanoc 1938 r. Zdjęcie wykonane przez zawodowego fotografa Karla Lillacka ukazuje piłkarzy frankfurckiego klubu Preußen 08, którzy zmierzyli się tego dnia z drużyną Borussi Berlin (p. załącznik).

Tymczasem organizatorzy seminarium naukowego zwracają się z gorącą prośbą do wszystkich słubiczan o nadsyłanie osobistych wspomnień i archiwalnych zdjęć kompleksu stadionowego w Słubicach. Każda pomoc jest mile widziana. Kontakt e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto