Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Kleista, czyli poety czy nazisty?

Renata Hryniewicz
archiwum
Część mieszkańców jest przeciwna budowie wieży Klaista. Powody? Przede wszystkim ekonomia, wizerunek i przyroda - mówi Piotr Karp

- O tym, że wieża Kleista nie powinna tu stać, decydują nie tylko względy ekonomiczne, ale też społeczne - mówi Piotr Karp, który jest zagorzałym przeciwnikiem budowy wieży. - Po pierwsze - będziemy musieli ją utrzymywać z naszych podatków. Po drugie - patron wieży dzieli imię i nazwisko z nazistowskim zbrodniarzem. Po trzecie obawiam się o wpływ na otoczenie przyrodnicze. Sprzęt, który będzie woził materiał do budowy wieży, nie dotrze do tak trudno dostępnej leśnej polany bez uszczerbku na przyrodzie.

Piotr Karp mieszka w sąsiedztwie planowanej inwestycji. Petycję, pod którą podpisało się kilkudziesięciu mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie wieży, wysłał do instytucji Unii Europejskiej, które mają finansować budowę. Prośba o interwencję trafiła też do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W odpowiedzi przeczytał, że argument o braku społecznego poparcia dla tej inwestycji jest fałszywy. - Ministerstwo, powołało się na anonimową sondę, która miała miejsce na jednym z lokalnych portali internetowych. Ja też taką sondę przeprowadziłem, ale nie anonimowo. I co się okazało? 89 proc. ankietowanych jest przeciwna budowie - złości się Karp.

Według burmistrza Tomasza Ciszewicza wieża będzie atrakcją turystyczną, ożywi ten rejon miasta i wzbogaci ofertę Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - O budowie Wieży Kleista mówi się od wielu lat i większość mieszkańców popiera ten pomysł. Oprócz protestu pana Karpa i grupy osób, które się pod nim podpisały, nie mieliśmy żadnych sygnałów, żeby inwestycja ta nie była akceptowana przez mieszkańców - mówi burmistrz. - Wiosną jeden z portali przeprowadził sondę, w której każdy mógł wypowiedzieć się, czy popiera budowę wieży. Widziałem wyniki. W sondzie wzięło udział 2750 osób. 66,6 proc. opowiedziało się za budową , 31,1 proc. było przeciwnych, a 2,3 proc. nie miało zdania - dodaje włodarz.

Karp twierdzi też, że budowa wieży Ewalda von Kleista źle wpłynie na wizerunek miasta. - Przecież dokładnie to samo imię i nazwisko nosił zbrodniarz wojenny, który brał udział w inwazji na Polskę ! Co więcej, obydwie te postacie są ze sobą spokrewnione, a sam poeta von Kleist jest postacią w Słubicach szerzej nieznaną - podkreśla Karp.

W tej kwestii Ciszewicz też się z Karpem nie zgadza. - Część osób przeciwna tej inwestycji rozpowszechnia nieprawdziwe informacje na temat Ewalda Kleista, którego imieniem nazwano w XIX wieku wieżę zbudowaną w miejscu, które jest w dzisiejszych Słubicach. Łączą go z feldmarszałkiem o tym samym nazwisku (Paulem Ludwigiem Ewaldem von Kleist - red.), ale on nie ma nic wspólnego z poetą Ewaldem Christianem von Kleistem, który w bitwie pod Kunowicami został śmiertelnie ranny, stając się dla wielu bohaterem - dodaje Ciszewicz.
„GL” przeprowadziła małą sondę uliczną. Na 15 zapytanych mieszkańców, trzech było za tym, żeby wieża powstała, dwóch było przeciw. Reszta nic o wieży nie wiedziała...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto