Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woodstock 2016 imprezą o podwyższonym ryzyku? Co dalej z imprezą? Oświadczenie WOŚP

Jakub Pikulik
Co dalej z Przystankiem Woodstock? Lubuska policja zapowiada, że Woodstock 2016 może być imprezą podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że organizatorzy 22. Przystanku będą musieli spełnić rygorystyczne warunki.

Woodstock 2016. ZDJĘCIA, WIDEO, INFORMACJE
O tym, że Przystanek Woodstock 2016 może się nie odbyć, słychać od kilku miesięcy. Już na początku roku burmistrz Kostrzyna Andrzej Kunt mówił, że w związku z trudną sytuacją w Europie i zamachami terrorystycznymi, organizatorzy festiwalu będą mogli stanąć przed trudnymi decyzjami dotyczącymi organizacji imprezy. Tak się stało.

- Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Przez rok, który minął od ostatniego Przystanku Woodstock, zmieniła się sytuacja w Europie, ale też w Polsce. Ryzyko zamachów terrorystycznych jest większe, zwiększyła się też liczba imigrantów, wśród których mała część, ale jednak, może mieć złe zamiary - mówił w Radiu Zachód wicewojewoda Robert Paluch. Pod uwagę brany jest też scenariusz, że na Przystanku Woodstock może dojść do zamieszek, w których udział wezmą wrogo nastawione osoby o poglądach nacjonalistycznych.

- Policja ma informacje z wielu źródeł i z pewnością decyzja o tym, że Przystanek Woodstock będzie imprezą o podwyższonym ryzyku, nie będzie podjęta pochopnie - mówi burmistrz Kostrzyna Andrzej Kunt. Jakie to źródła? Nieoficjalnie mówi się o informacjach pochodzących od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, straży granicznej, a nawet wywiadu.

Oficjalnie Przystanek Woodstock 2016 za wydarzenie o podwyższonym ryzyku jeszcze nie został uznany. - Możemy to zrobić dopiero po tym, jak organizator złoży wniosek o zorganizowanie imprezy masowej. Komendant wojewódzki nie chciał jednak stawiać fundacji WOŚP przed faktem dokonanym i na początku czerwca wysłał pismo, w którym informuje, że festiwal może być uznany za imprezę o podwyższonym ryzyku. Organizator ma tym samym więcej czasu, żeby spełnić wymogi, które się z tym wiążą - wyjaśnia Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

Czytaj również: Jurek Owsiak odszedł z Trójki na znak protestu

Wniosek o zorganizowanie imprezy masowej ma wpłynąć do burmistrza Kostrzyna. Fundacja WOŚP musi go złożyć najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem imprezy. Termin mija w poniedziałek, 13 czerwca, a żadnego wniosku w kostrzyńskim magistracie jeszcze nie ma. Władze Kostrzyna uspokajają jednak, że w poprzednich latach dokument ten wpływał również niemal w ostatniej chwili.

Ale w tym roku organizatorzy Przystanku Woodstock 2016 mogą mieć twardy orzech do zgryzienia.

Jeśli festiwal zostanie uznany za imprezą o podwyższonym ryzyku, oznacza to m.in. konieczność zatrudnienia większej ilości służb porządkowych. I tak na przykład w zeszłym roku nad bezpieczeństwem woodstockowiczów czuwało 1.100 osób, w tym 222 licencjonowanych ochroniarzy. W przypadku imprezy masowej potrzebnych będzie 2.200 osób w służbach porządkowych, z czego połowę, czyli aż 1.100 osób będą musieli stanowić licencjonowani ochroniarze. Reszta to m.in. członkowie Pokojowego Patrolu. Konieczność wynajęcia tak dużej liczby ochroniarzy to ogromny wzrost kosztów, ale może też pojawić się problem ze znalezieniem takiej liczby osób z licencją.

Za imprezę masową nie będzie uznany teren całego Przystanku Woodstock. Zaostrzone przepisy będą obowiązywały jedynie przed dużą i małą sceną. I tu kolejne obostrzenia. Cały teren ma być monitorowany, aby wychwycić ewentualne osoby, które stwarzają zagrożenie. Zamontowanie monitoringu również leży po stronie organizatorów. Dodatkowo na terenie przed obiema woodstockowymi scenami ma być bezwzględny zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu.

Organizatorzy festiwalu na razie nie chcą komentować medialnych informacji. - Żadne pismo od policji na razie do nas nie wpłynęło - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik fundacji WOŚP. Dodaje, że o tym, iż Przystanek Woodstock 2016 ma być imprezą o podwyższonym ryzyku, dowiedział się z mediów. - Sprawę będziemy mogli skomentować, gdy dostaniemy oficjalne informacje - dodaje rzecznik.

Kilka godzin później fundacja WOŚP wydała oświadczenie w tej sprawie, którego treść publikujemy poniżej. Najważniejsze pytanie, które zadają sobie teraz fani, brzmi: czy Przystanek Woodstock 2016 się odbędzie? - Będziemy mogli na nie odpowiedzieć najpóźniej w poniedziałek. Jeśli tego dnia nie wpłynie do nas wniosek o zorganizowanie imprezy masowej, to będzie oznaczało, że impreza się nie odbędzie. Nie wiem, jaką decyzję podejmie fundacja. Wiem natomiast, że teraz stoją przed bardzo ciężkim zadaniem - mówi burmistrz Andrzej Kunt.

Woodstock 2016. ZDJĘCIA, WIDEO, INFORMACJE

Jeśli do poniedziałku nie wpłynie do nas wniosek o zorganizowanie imprezy masowej, to będzie oznaczało, że impreza się nie odbędzie. Nie wiem jaką decyzję podejmie fundacja. Wiem natomiast, że teraz stoją przed bardzo ciężkim zadaniem

Gdyby Przystanek Woodstock 2016 odbył się jako impreza o podwyższonym ryzyku, wówczas burmistrz powoła zespół, w którego skład wejdzie wojewoda i przedstawiciele służb, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jeśli uznają, że któreś z wymogów nałożonych na organizatora nie jest respektowany, mogą zakończyć imprezę. Przynajmniej w teorii. - No bo jak przerwać wydarzenie, na którym jest kilkaset tysięcy osób? - zastanawia się A. Kunt.

Burmistrz ucina też spekulacje, jakoby Przystanek Woodstock był uznany za imprezę o podwyższonym ryzyku z powodu - delikatnie mówiąc - braku sympatii między Jurkiem Owsiakiem, a Prawem i Sprawiedliwością (to z tej partii pochodzi wojewoda lubuski). - Patrząc na to, co dzieje się w Europie, musimy brać pod uwagę różne scenariusze. Musimy też zdawać sobie sprawę, że przez rok od ostatniego festiwalu sytuacja się zmieniła. Niezmienne pozostaje jedynie to, że bezpieczeństwo woodstockowiczów i mieszkańców Kostrzyna jest priorytetem. Nie mieszałbym do tego polityki - mówi A. Kunt.

W odpowiedzi na ostatnie medialne doniesienia dotyczące bezpieczeństwa na Przystanku Woodstock Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy publikuje niniejsze oświadczenie.

Wypowiedzi Wojewody Lubuskiego o tym, iż Przystanek Woodstock ma być imprezą o podwyższonym ryzyku, są dla Fundacji WOŚP, organizatora festiwalu, zaskoczeniem. Do teraz (czwartek, godz. 11:00) nie wpłynęło do nas żadne pismo, które merytorycznie informowałoby nas o takim stanie rzeczy, zawierające konkretną argumentacją. Tymczasem przez trzy ostatnie miesiące przygotowywaliśmy plan zabezpieczenia festiwalu, w ścisłej współpracy z policją i wszystkimi profesjonalnymi służbami podległymi Wojewodzie Lubuskiemu. Jest on oczywiście dostosowany do aktualnych zagrożeń, wprowadzonych zostało wiele restrykcji i dodatkowych środków bezpieczeństwa, które mają sprawić, że festiwal będzie bezpieczny także w obecnej sytuacji w Polsce i na świecie. Pod tym względem to na pewno będzie inny festiwal, co ze spokojem tłumaczymy wielotysięcznej społeczności jego uczestników. Będą dodatkowe obostrzenia i restrykcje, do których trzeba będzie się dostosować. Dotyczy to tak Przystanku Woodstock, jak i wielu innych imprez masowych w Polsce, w tym także organizowanych chwilę później Światowych Dni Młodzieży.
Natomiast zmiana formalnego statusu festiwalu na miesiąc przed jego rozpoczęciem, i właściwie już po zakończeniu prac nad planem zabezpieczenia, jest dla każdego organizatora gigantycznym wyzwaniem - organizacyjnym, logistycznym i budżetowym. Tym bardziej dziwi sugestia Wojewody, bo przecież Przystanek Woodstock to od lat najbezpieczniejsza impreza masowa w Polsce. Jej zabezpieczenie stanowiło wzór chociażby dla Światowych Dni Młodzieży. Doświadczenie we współdziałaniu ze wszystkim służbami jest chwalone przez wszystkich specjalistów w Polsce. A na końcu – Przystanek Woodstock to jedna z bardzo wielu, większych i mniejszych imprez w Polsce, a nie słyszymy, by jakakolwiek inna borykała się z wyzwaniem zmiany formalnego statusu na imprezę o podwyższonym ryzyku.
Najpóźniej w poniedziałek do Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą, oraz do służb odpowiadających za bezpieczeństwo, wyślemy wniosek o zorganizowanie imprez masowych wraz z planem zabezpieczenia. Będą w nim ujęte wszystkie ustalone w ciągu minionych trzech miesięcy dodatkowe środki bezpieczeństwa i związane z tym restrykcje wobec uczestników Festiwalu. Festiwal będzie wyglądał na pewno inaczej niż w latach poprzednich. W opinii specjalistów pracujących nad przygotowaniem zabezpieczenia jest ono w pełni dostosowane do wszystkich współczesnych zagrożeń. Liczymy na pozytywną opinię wszystkich służb, w tym policji, a w konsekwencji zgodę Burmistrza Miasta na zorganizowanie 22. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, w dniach 14-16 lipca 2016 roku.

Wszystkie aktualności związane z jego organizacją – plany koncertów, spotkania i aktywności w Akademii Sztuk Przepięknych, informacje organizacyjne, informacje związane z dojazdem na miejsce, działania podejmowane przez partnerów festiwalu, a także regulaminy i zasady bezpieczeństwa obowiązujące na festiwalu – są na bieżąco publikowane i aktualizowane na oficjalnej stronie Przystanku Woodstock – www.woodstockfestival.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto