Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alkohol jest gorszy niż sądzisz! Może doprowadzić do Alzheimera i nie tylko

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Najnowsze badania dowodzą, że alkohol jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia nawet w niewielkich ilościach. To właśnie przez ten trunek dochodzi do akumulacji żelaza w mózgu. Co to dokładnie oznacza? Jakie choroby może to spowodować? Jak dużym problemem jest picie alkoholu?
Najnowsze badania dowodzą, że alkohol jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia nawet w niewielkich ilościach. To właśnie przez ten trunek dochodzi do akumulacji żelaza w mózgu. Co to dokładnie oznacza? Jakie choroby może to spowodować? Jak dużym problemem jest picie alkoholu? Pixabay
Najnowsze badania dowodzą, że alkohol jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia nawet w niewielkich ilościach. To właśnie przez ten trunek dochodzi do akumulacji żelaza w mózgu. Co to dokładnie oznacza? Jakie choroby może to spowodować? Jak dużym problemem jest picie alkoholu?

Spis treści

Jedno małe piwo jest już szkodliwe?

Zgodnie z wynikami najnowszych badań już zaledwie jedno małe piwo może stworzyć poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i stabilności działania mózgu. W wyniku badań wyszło na jaw, że już siedem standardowych jednostek alkoholu spożywanych w ciągu tygodnia wyraźnie (i to negatywnie) wpływa na pracę mózgu. Jedna jednostka odpowiada małemu, niezbyt mocnemu piwu. To zaś oznacza, że wypicie jednego piwa dziennie (nie mówiąc o mocniejszych i większych) jest bardzo ryzykowne, jeśli chodzi o naszą przyszłość.

Polecamy

Żelazo w mózgu - dlaczego jest to takie groźne?

Żelazo bez wątpienia jest ważnym minerałem, który musimy dostarczać organizmowi m.in., żeby mieć odpowiedni poziom hemoglobiny. Okazuje się jednak, że minerał ten stanowi zagrożenie dla mózgu. W przypadku spożywania alkoholu zwiększa się stężenie żelaza w mózgu, a to prowadzi do ryzyka popadnięcia na konkretne schorzenia.

Jakie choroby z tego wynikają?

Wśród chorób, które wypływają ze zwiększenia się stężenia żelaza w mózgu wymienić można przede wszystkim chorobę Alzheimera. Okazuje się jednak, że obok niej równie ryzykowne jest pojawienie się Parkinsona. Niektóre badania (nie wszystkie) wyraźnie sugerują również to, że pijący alkohol mogą trwale pogorszyć swoje zdolności poznawcze.

Polecamy

Co wykazały badania?

Omawiane skutki picia alkoholu są efektem skrupulatnie przeprowadzonych badań m.in. na University of Oxford. Tam wskazano, że w przypadku średniego spożycia około 8 jednostek alkoholu tygodniowo (sześć dużych lampek wina) wyraźnie pogorszyła się struktura odpowiedzialna za uczenie się, koordynację ruchową, a także przetwarzanie emocji.

Picie alkoholu w Polsce

Nie da się ukryć, że spożycie alkoholu w Polsce jest niemałym problemem. Ten bowiem pojawia się przy praktycznie każdej okazji. To zaś oznacza, ze jeśli nie zachowamy czujności, możemy narazić się na poważne i przykre konsekwencje w przyszłości. Wśród nich można wymienić osłabienie zdolności poznawczych oraz wspomniane pogorszenie przetwarzania emocji, co tym bardziej oznacza, że nie powinniśmy sięgać alkohol w ramach "walki z trudnymi emocjami". Warto przy tym zaznaczyć, że statystyczny Polak w ciągu roku wypija ponad dziewięć litrów alkoholu w różnej postaci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alkohol jest gorszy niż sądzisz! Może doprowadzić do Alzheimera i nie tylko - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto