Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Auto po wakacjach. Co warto sprawdzić?

Damian Nowakowski
Po wakacyjnych wojażach dobrze jest sprawdzić stan wszystkich płynów eksploatacyjnych w aucie
Po wakacyjnych wojażach dobrze jest sprawdzić stan wszystkich płynów eksploatacyjnych w aucie 123rf
Badania pokazują, że Polacy wciąż bardzo chętnie wybierają auto jako środek urlopowego transportu. Co warto sprawdzić w naszym samochodzie po długich wakacyjnych podróżach?

Przed wyjazdem na wakacje dobrze jest upewnić się, że w naszym aucie prawidłowo działają hamulce, a wszystkie płyny eksploatacyjne są odpowiednio uzupełnione. Co natomiast warto sprawdzić już po urlopowych wojażach? To zależy, w jaki sposób nasz samochód był eksploatowany.

Wakacje to ciężki czas dla akumulatora

Jeżeli dajmy na to wyjechaliśmy pod namiot albo objazdowy wyjazd, to możliwe, że warto sprawdzić stan akumulatora w naszym aucie. W przypadku podróży w miejsca, gdzie nie ma bieżącego dostępu do prądu czy światła, częściej posiłkujemy się ładowaniem telefonu w samochodzie przy wyłączonym silniku, a także oświetlaniem terenu za pomocą świateł samochodu. Podobnie zużycie może wzrosnąć, jeśli zatrzymujemy się wielokrotnie na postoje z dziećmi i podłączają one elektronikę do ładowania przy wyłączonym silniku.

Warto więc po takiej podróży sprawdzić kondycję akumulatora, żeby zimą nie spotkała nas przykra niespodzianka. O ile bowiem akumulator ładuje się na bieżąco podczas jazdy, to jego rozładowywanie może pogarszać kondycję urządzenia i osłabiać je. Najczęściej przekonujemy się o tym przy niskich temperaturach.

Skontrolujmy amortyzatory i układ kierowniczy

Jeśli natomiast odbywaliśmy podróż po bocznych i nierównych drogach, zjeżdżaliśmy z głównych jezdni, żeby dojechać na miejsce, a samochód dodatkowo obciążony był pasażerami i pakunkami, to lepiej sprawdźmy stan amortyzatorów. Są one bardziej napięte podczas szybkiej jazdy, dzięki czemu mniej odczuwamy wyboje, ale jednocześnie bardziej narażone są na uszkodzenie. Jeżeli nie zareagujemy w odpowiednim momencie na zużyty amortyzator, to uszkodzeniu może ulec także sprężyna, a to już znacznie wyższe koszty. Lepiej to sprawdzić.

Skoro już jesteśmy przy amortyzatorach i sprężynach, to po dłuższej podróży warto zweryfikować także stan zawieszenia i jego geometrię, a także układ kierowniczy. Zdarza się bowiem, że możemy po dłuższym użytkowaniu zauważyć, że ustawienie kierownicy w niedużym stopniu odstaje od ustawienia kół. Warto się tego pozbyć, bo samochód może zjechać z drogi w niespodziewanym momencie.

Uzupełnijmy płyny i zadbajmy o opony

Oczywiście dokonajmy także weryfikacji płynów eksploatacyjnych: hamulcowego, chłodniczego, silnikowego i płynu do wycieraczek. Jeżeli zaświeci nam się w samochodzie kontrolka lub komunikat dotyczący któregoś z nich, to nie powinniśmy go lekceważyć.

Jak zawsze ważne jest regularne sprawdzanie, czy prawidłowo działają hamulce, w tym hamulec ręczny. Na drogę hamowania mają także oczywiście wpływ opony, które zużywają się na bieżąco podczas jazdy. Bardziej obciążony samochód to większe ich zużycie. Jeśli auto zaliczyło długą podróż mocno obciążone, to koniecznie sprawdźmy bieżnik w oponach.

Sprawdźmy wycieraczki, światła i klimatyzację

Warto zwrócić też uwagę na układ elektryczny. To oczywiście działanie wszystkich kontrolek w samochodzie, które zapalają się przy zapłonie i informują nas np., gdy coś jest nie tak, ale także światła zewnętrzne samochodu. Podczas długich podróży szczególnie będziemy używać świateł mijania (tzw. krótkich) z przodu, a z tyłu hamowania oraz pozycyjnych.

Oprócz tego skontrolujmy oczywiście kierunkowskazy i stale świecące się chociażby podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Upewnijmy się, że wszystkie są sprawne i możemy prawidłowo poruszać się po drodze. Przy okazji warto uruchomić wycieraczki i sprawdzić, czy działają, a jeśli mamy taką możliwość, to przetestować ich skuteczność, to znaczy sprawdzić, czy „dobrze zbierają”. Tak żeby podczas ulewnego deszczu nie było nieprzyjemnych niespodzianek.

Pamiętajmy też, że regularnie powinniśmy dbać o wymianę filtrów powietrza, oleju i kabinowego w naszym samochodzie. W zależności od modelu auta i specyfikacji należy je wymieniać co np. rok, dwa lub po przejechaniu odpowiedniej liczby kilometrów. Ma to wpływ chociażby na powietrze, jakim oddychamy, będąc w środku auta, nawiew i klimatyzację. W przypadku klimatyzacji warto również dokonać jej regularnego odgrzybiania i nabicia, tak żeby oddychać czystym i świeżym powietrzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Auto po wakacjach. Co warto sprawdzić? - Strona Podróży

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto