Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chemia przenika do żywności. Najmniej pestycydów jest w cebuli, papryce, burakach i ziemniakach

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Na 289 próbek owoców tylko 51 (17,6 procent) nie zawierało pozostałości środków ochrony roślin. Na 352 próbki warzyw 96 (27,3 procent) nie zawierało pozostałości środków ochrony roślin.
Na 289 próbek owoców tylko 51 (17,6 procent) nie zawierało pozostałości środków ochrony roślin. Na 352 próbki warzyw 96 (27,3 procent) nie zawierało pozostałości środków ochrony roślin. Aneta Żurek
W 2022 roku Zielony Ład wpłynie na wycofanie kolejnych środków ochrony roślin. Chociaż najwyższe normy pozostałości pestycydów w żywności są przekraczane incydentalnie, ciągle przenikają do owoców, warzyw i paszy.

Z diagnozy rolnictwa w województwie kujawsko-pomorskim, którą przeprowadził Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wynika, że na hektar upraw zużywa się u nas dużo nawozów mineralnych w porównaniu z innymi regionami w Polsce.

W 2019 roku zużycie wszystkich nawozów mineralnych wyniosło na Kujawach i Pomorzu 172 kilogramy na hektar, w tym 93 kg azotu, 30 kg fosforu i 49 kg potasu. W przypadku azotu zużycie było wyższe o prawie 42 procent w porównaniu ze średnią w Polsce.

- Z bilansu azotu brutto sporządzonego dla kraju i województw za lata 2012 - 2016 wynika, że nadwyżka tego składnika wynosiła w województwie kujawsko-pomorskim 71 kg na hektar użytków rolnych. Zagrożenie dla środowiska, a szczególnie dla wód, jest ze strony naszego rolnictwa najwyższe w kraju (tak było przez wiele lat) lub drugie po Wielkopolsce (tak jest obecnie ze względu na mniejsze pogłowie trzody chlewnej) – podaje KPODR.

Zgodnie z założeniami Zielonego Ładu zużycie nawozów mineralnych w rolnictwie musi być ograniczone w Unii Europejskiej o 20 procent, a zużycie pestycydów o 50 procent. Stąd systematyczne wycofywanie ze sprzedaży kolejnych środków ochrony roślin. W 2020 roku z listy zniknęło 237 produktów, w tym 99 fungicydów, 56 herbicydów, 58 insektycydów i 24 regulatory wzrostu.

W 2022 roku zostanie wycofanych kolejnych pięć substancji, będących składnikiem wielu środków ochrony roślin:

  • prochloraz na mączniaka, plamistość i rdzę zbóż ozimych i jarych oraz rzepaku ozimego
  • indoksakarb na szkodniki liści jabłoni, porzeczki, kukurydzy, winorośli, kapusty
  • flutriafol do ochrony zbóż jarych i ozimych oraz rzepaku ozimego przed mączniakiem prawdziwym, rdzą i plamistością
  • famoksadon do zwalczania alternariozy i zarazy ziemniaka
  • alfa-cypermetryna na mszyce, skrzypionki, gąsienice, pchełki

Dla ochrony zdrowia ustalane są najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości pestycydów w żywności i paszy lub na ich powierzchni. Monitoring prowadzi m. in. Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. Wieloletnie obserwacje wykazały, że przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) herbicydów w płodach rolnych są incydentalne (ok. 2 proc).

Mowa o najwyższych dopuszczalnych poziomach, co nie oznacza, że pestycydy w ogóle nie przenikają do żywności.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego zbadała 289 próbek owoców i tylko 51 (17,6 procent) próbek nie zawierało pozostałości środków ochrony roślin. Najgorzej wypadły czereśnie i śliwy. Przebadali też 352 próbki warzyw, z czego 96 (27,3 procent) nie zawierało pozostałości środków ochrony roślin. Najgorzej ocenili uprawy kapusty pekińskiej i kopru. Jedynymi warzywami, w których nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości były: cebula i papryka, a wśród upraw rolniczych: burak cukrowy i ziemniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chemia przenika do żywności. Najmniej pestycydów jest w cebuli, papryce, burakach i ziemniakach - Gazeta Pomorska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto