Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ENERGIA PLUS - nowy program rządowego wsparcia. Będą dopłaty do rachunków za prąd? Pomysł PiS ma zrekompensować koszty energii elektrycznej

TK
ENERGIA PLUS - nowy program rządowego wsparcia. Będą dopłaty do rachunków za prąd? Pomysł PiS ma zrekompensować koszty energii elektrycznej
ENERGIA PLUS - nowy program rządowego wsparcia. Będą dopłaty do rachunków za prąd? Pomysł PiS ma zrekompensować koszty energii elektrycznej
ENERGIA PLUS - pod tą nazwą kryją się założenia projektu ustawy, przygotowanej przez resort energii. W ich świetle polskie gospodarstwa domowe miałyby prawo do rekompensaty kosztów energii elektrycznej - informuje "Rzeczpospolita". Środki na finansowanie nowego programu rządowego wsparcia miałyby pochodzić ze zwiększonych uprawnień do emisji CO2. Kiedy spodziewać się można wdrożenia zapowiadanego programu, o którym pisze "Rz"?

ENERGIA PLUS - nowy program rządowego wsparcia

Nowy pomysł PiS w postaci projektu Energia Plus ma być formą wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii. Kwoty podwyżek znane będą w połowie grudnia 2018, kiedy Urząd Regulacji Energetyki ogłosi taryfy na prąd i jego dystrybucję w nowym roku.

Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych dla obywateli i odbiorców przemysłowych - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nowa ustawa miałaby być wsparciem dla osób najuboższych, które nie są w stanie udźwignąć ciężaru podwyżek.

Resort rozważa m. in. następujące warianty wsparcia:

  • forma dodatku
  • forma ulgi podatkowej

Pieniądze na program, który w mediach opisywany jest pod nazwą Energia Plus, pochodzić by miały ze sprzedaży praw do emisji CO2. Według obliczeń, w tym roku do budżetu państwa z tego tytułu ma wpłynąć kwota rzędu 5,4 mld złotych.

Energia Plus. Zasady i wysokość dopłat

Według wstępnych ustaleń dziennika "Rzeczpospolita" program Energia Plus obwarowany byłby kryterium dochodowym. Próg umożliwiający skorzystanie z dodatku wynosi pięć tysięcy złotych dochodu netto na gospodarstwo domowe - to wstępna informacja, która pojawiła się w mediach.

Zdaniem Aleksandra Śniegockiego z think tanku Wise-Europa, wsparcie mogłoby dotyczyć nawet 95 proc. gospodarstw domowych. Dałoby to miesięcznie zastrzyk gotówki rzędu 20 złotych (rocznie 240 zł).

Rząd bierze jeszcze pod uwagę pomoc pośrednią w formie dofinansowania spółek, zajmujących się handlem energią, aby nie zwiększały swoim klientom cen. Takie rozwiązanie niosłoby za sobą jednak możliwość posądzeń o pomoc publiczną.

Zdaniem eksperta Forum Energii, Joanny Maćkowiak-Pandery, cytowanej na łamach RMF24, państwo powinno opieką objąć wyłącznie najuboższych, ale w sposób selektywny, przemyślany i długofalowy. Wg Maćkowiak-Pandery rosnące koszty energii powinny zostać przełożone na odbiorców. W przeciwnym razie energetyka nie będzie miała pieniędzy na inwestycje - puentuje.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto