Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać na rachunkach za prąd? Oto kilka prostych nawyków, które się opłacają

Redakcja
Są jednak sposoby, aby choć trochę obniżyć rachunki za prąd. Wystarczy w życie wprowadzić kilka prostych nawyków, które mogą dać duże oszczędności.
Są jednak sposoby, aby choć trochę obniżyć rachunki za prąd. Wystarczy w życie wprowadzić kilka prostych nawyków, które mogą dać duże oszczędności. Tomasz Czachorowski
Najwięcej prądu zużywają płyta indukcyjna i piekarnik. Wystarczy w życie wprowadzić kilka prostych nawyków, które mogą dać duże oszczędności.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Są jednak sposoby, aby choć trochę obniżyć rachunki za prąd. Zamiast podgrzewać posiłki w elektrycznym piekarniku, korzystajmy z kuchenki mikrofalowej, która pobiera zdecydowanie mniej prądu niż piekarnik i płyta indukcyjna. Gotując potrawy, koniecznie używajmy pokrywek. W ten sposób możemy skrócić czas przygotowania dań, a ponadto zaoszczędzić nawet 30 proc. energii elektrycznej! Podobny efekt osiągniemy, jeśli nie będziemy zbyt często otwierać piekarnika podczas pieczenia. Taki ruch powoduje, że gorące powietrze wydostaje się na zewnątrz, a temperatura wewnątrz spada. Sprzęt musi zrekompensować ubytek, pobierając dodatkową porcję prądu. Możemy też wyłączyć piekarnik na około 10 minut przed końcem pieczenia. Dzięki temu wykorzystamy już uzyskane ciepło.

Jeśli chcemy wypić herbatę lub kawę, wlejmy do czajnika i zagotujmy tylko tyle wody, ile zużyjemy. Zmywarkę i pralkę włączajmy tylko wtedy, gdy są pełne, nie płaćmy za niepełne użycie. Pamiętajmy również, że im wyższa temperatura prania, tym więcej zużywa się energii.

Jeżeli posiadamy dwustrefową grupę taryfową, domowe czynności, które zużywają najwięcej prądu, np. pranie, suszenie prania, wykonujmy w "tańszych" godzinach, zgodnie z taryfą energii elektrycznej, z której korzystamy.

Gaśmy światło, gdy wychodzimy na dłużej

Gdy wychodzimy z pomieszczenia na dłużej niż na 5-6 minut, gaśmy światło. Jeśli natomiast wiemy, że wrócimy szybciej, gaszenie światła nie ma sensu, ponieważ przy ponownym uruchamianiu oświetlenia zużyjemy więcej energii elektrycznej niż gdyby światło pozostało zapalone. Dobrym rozwiązaniem jest również zainstalowanie punktów świetlnych, np. przy fotelu, w którym zazwyczaj siadamy z książką. Znaczenie ma także kształt kloszy: nie powinny one ograniczać świata. Oczywiste wydaje się natomiast regularne ich mycie i czyszczenie.

Lodówki i zamrażarki to urządzenia, które podłączone są do prądu całą dobę, ale i w tym przypadku możemy mieć wpływ na zużycie energii elektrycznej. Po pierwsze należy je regularnie rozmrażać. Już 0,5-centymetrowa warstwa szronu zwiększa zużycie prądu o 30 proc. Najlepiej także ustawić optymalną temperaturę: dla chłodziarki jest to 7 st. Celsjusza, a dla zamrażarki - 18 st. Urządzenia te nie powinny stać w pobliżu kaloryfera. Warto też skrócić do minimum czas otwierania drzwi lodówki, gdyż zużyje ona wtedy mniej energii na ponowne schłodzenie ciepłego powietrza z zewnątrz.

W trybie czuwania też pochłaniają prąd

Koszty zużycia prądu podnosi także pozostawianie urządzeń w trybie czuwania (stand-bay). W skali roku jest to około 70 zł. Zamiast więc wyłączać telewizor tylko pilotem, lepiej wyłączyć go głównym przyciskiem. To samo dotyczy ładowarek pozostawianych w gniazdkach. Wystarczy odłączyć je do źródła prądu, aby niepotrzebnie nie pobierały energii.

Zwróćmy również uwagę na inne urządzenia, które są włączone, a nie są wykorzystywane w danej chwili. Stale włączony telewizor, który tylko "gra w tle" można zamienić na radio. Komputer również zużywa sporo prądu, więc jeżeli z niego nie korzystamy, warto go wyłączyć. Na noc natomiast warto np. odłączyć od listwy dekoder.

- Gwałtowne wzrosty cen energii elektrycznej są o tyle dotkliwe, że niestety w dobie obecnego kryzysu energetycznego, dotyczą już absolutnie każdego gospodarstwa domowego: niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu czy mieszkaniu. I choć powyższe zmiany w codziennych nawykach w korzystaniu z energii mogą wydawać się nieznaczne, to stosowane miesiąc po miesiącu przełożą się na realnie mniejsze rachunki. Oszczędność będzie tym większa, im więcej członków gospodarstwa domowego będzie się do nich stosować - zaznacza Natalia Marek, ekspert Intrum.

LED-y się opłacają

By zmniejszyć rachunki za prąd, korzystajmy jak najdłużej się da ze światła dziennego. Wymieńmy też tradycyjne żarówki na LED-y. Nie dość, że zużywają one pięć razy mniej prądu niż standardowe, to jeszcze wystarczają na dłużej. Są nawet 12 razy trwalsze. Tak więc zyskiem wymiany wszystkich żarówek w mieszkaniu czy domu na energooszczedne będą nie tylko zdecydowanie niższe rachunki za prąd, ale również niższe koszty związane z rzadszą koniecznością ich wymiany.

Wybierzmy sprzęt odpowiedni do potrzeb

Gdy kupujemy sprzęt, warto też zwrócić uwagę na inne elementy. Wybierając telewizor zastanówmy się, czy na pewno musi mieć on ogromny ekran. Np. telewizor klasy energetycznej B, mający 65 cali, w skali roku wykorzystuje więcej energii niż urządzenie tej samej klasy, ale z 55-calowym ekranem. Na zużycie energii ma też wpływ jasność obrazu (im jest jaśniejszy, tym więcej energii potrzeba).

Kupując lodówkę lub chłodziarkę warto zainwestować w urządzenie z termostatem elektronicznym. Jest on precyzyjniejszy. W oszczędzaniu prądu pomogą również osobne termostaty dla każdej komory. Z kolei decydując się na zamrażarkę, sprawdźmy, czy ma ona funkcję automatycznego rozmrażania (podnosi to zużycie energii). Rozważmy, czy będziemy z niej korzystać.

Przy wyborze pralki zwróćmy uwagę na jej ładowność. Im bęben jest większy, tym zużywa więcej energii. Podobna zależność dotyczy też zmywarek. Dobrze więc zastanówmy się, jakie urządzenie będzie przystosowane do naszych potrzeb. Warto pamiętać, że nowoczesne pralko-suszarki zużywają podobną ilość energii co pralki.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak oszczędzać na rachunkach za prąd? Oto kilka prostych nawyków, które się opłacają - Gazeta Pomorska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto