Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a praca. MASZ PYTANIE? Zadaj je naszym ekspertom

Maciej Mituła
Maciej Mituła
123RF
Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Pracujesz w kadrach lub dziale HR? Jesteś przedsiębiorcą? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników oraz pracodawców. W związku z tym przygotowaliśmy serwis specjalny, w którym będziemy starać się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania nadesłane przez czytelników. Odpowiedzi udziela Maciej Mituła, specjalista prawa pracy, redaktor Strefy Biznesu. Pytania prosimy kierować na adres - [email protected] - w tytule wiadomości prosimy podać "Koronawirus a praca".

Czekamy na Państwa wiadomości. Odpowiedzi udziela Maciej Mituła, specjalista prawa pracy, redaktor Strefy Biznesu. Pytania prosimy kierować na adres - [email protected]

Koronawirus a praca - najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Koronawirus a praca. Pytania i odpowiedzi - 20.03.2020
Koronawirus a praca. Pytania i odpowiedzi - 23.03.2020
Koronawirus a praca. Pytania i odpowiedzi - 25.03.2020
Koronawirus a praca. Pytania i odpowiedzi - 26.03.2020
Koronawirus a praca. Pytania i odpowiedzi - 27.03.2020
Koronawirus a praca. Pytania i odpowiedzi - 30.03.2020
Koronawirus a praca. Pytania i odpowiedzi - 01.04.2020
Koronawirus a praca. Pytania i odpowiedzi - 02.04.2020


Pytanie nr 430

Czy pracodawca może odmówić urlopu bezpłatnego? i czy pracodawca ma obowiązek zapewnić środki ochrony osobistej jak: rękawiczki maseczki i płyn dezynfekujący? i czy w przypadku nie zapewnienia pracownik ma prawo odmówić pracy ?

Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego; musi zapewnić środki ochrony lub skierować do innej pracy


Pytanie nr 429

Obecnie jestem na urlopie do maja (później w planach jeszcze było ciągłość 2 miesiące urlop zaległy po ciąży)moje dziecko miało iść do żłobka od maja mamy podpisana z nimi umowę. Czy mogę nie wykorzystywać urlopu a skorzystać z opieki nad dzieckiem w wysokości 80% wynagrodzenia. A urlop wykorzystać później po epidemii??

Jeśli dziecko wcześniej nie chodziło do żłobka, to nie przysługuje zasiłek.


Pytanie nr 428

Żona dostała wypowiedzenie w trybie natychmiastowym z powodu tego, że nie chciała podpisać porozumienia obniżającego jej pensje z zakładem, bez odprawy i bez zachowania okresu wypowiedzenia umowy, czy to legalne i co zrobić w tej sprawie. Myślimy o sądzie pracy.

Bez żadnych wątpliwości jest to działanie niezgodne z prawem. Brak zgody na podpisanie DOBROWOLNEGO porozumienia nie może być podstawą do zastosowania przepisów o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z art 52 kp. Wobec tak jawnego naruszenia prawa przez pracodawcę, pozostaje jedynie złożenie pozwu do sądu pracy. Tutaj trzeba działać niezwłocznie, w terminie 21 dni od wręczenia wypowiedzenia należy złożyć pozew dotyczący roszczenia o przywrócenie do pracy w związku z niezgodnym z prawem rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.


Pytanie nr 427

Jeśli pracodawca zdecyduje się na zwolnienie, to czy nadal obowiązuje termin wypowiedzenia. Żona ma trzy miesięczny okres wypowiedzenia.

Tak, obowiązują 3 miesiące + prawo do wynagrodzenia za ten czas + ekwiwalent (jeśli zostanie urlop) + odprawa (jeśli zakład pracy zatrudnia co najmniej 20 osób).


Pytanie nr 426

W dniu dzisiejszym usłyszałem, że pracodawca zamierza zmniejszyć części pracownikom wynagrodzenie o 20% na czas nieokreślony, na pytanie czy również zamierzają zmniejszyć adekwatnie godziny pracy, usłyszałem "niema takiej opcji"
Bardzo proszę o informację czy obniżenie wynagrodzenia bez zmniejszenia godzin pracy w obecnej sytuacji pandemii jest zgodne z prawem pracy?

Takie działanie nie jest zgodne z prawem. Przede wszystkim potrzebny jest aneks, bez porozumienia szef nie ma prawa wprowadzać takich regulacji. W aneksie natomiast można zapisać wszystko.

Warto przeczytać:

Pytanie nr 425

Dnia 28 lutego otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Dziś pracodawca poinformował, że będzie robił w tym tygodniu lub w przyszłym aneksy z datą 1 marca zmniejszające etaty (mój jest pełny). Jeżeli nie wyrażę zgody na zmniejszenie etatu to jakich konsekwencji mogę się spodziewać, skoro zostały mi 2 miesiące pracy i o ile może zmniejszyć najwięcej etat z pełnego?

Z punktu widzenia prawa, żadne konsekwencje Pani już nie grożą, gdy największe jakie mogłaby Pani ponieść w tej sytuacji - zwolnienie z pracy - już Pani poniosła. Pracodawca nie może więc już Pani więcej zaszkodzić, o ile sama Pani nic nie podpisze.


Pytanie nr 424

Czy w obecnej sytuacji pracodawca może wypłacić pracownikowi, który nie posiada konta bankowego, wynagrodzenie za pomocą przekazu pieniężnego bez posiadania wniosku pracownika o wypłatę wynagrodzenia w takiej formie?

Pracodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie. Jeśli pracownik nie dał wyraźnej dyspozycji jak chce otrzymywać, to pracodawca może zrealizować swój obowiązek w dowolnej formie.


Pytanie nr 423

19 kwietnia kończy mi się urlop macierzyński. Jestem zatrudniona na umowę o prace (w szpitalu w części administracyjnej).W obecnej sytuacji nie mogę podpisać umowy ze żłobkiem ponieważ jest zamknięty. Nie mam z kim zostawić dziecka, opiekunkę boję się wynająć że względu na okoliczności. Czy przysługuje mi zasiłek na dziecko. Czy jedyna dostępna opcja jest wzięcie bezpłatnego urlopu jeżeli pracodawca wyraził by zgodę?

Zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał. Może Pani skorzystać z urlopu zaległego lub wychowawczego (tutaj nie trzeba zgody pracodawcy).


Pytanie nr 422

Czy w przypadku ciąży ( jestem w 4 miesiącu i nie przebywam na L4) pracodawca w świetle koronawirusa może zmienić mi wymiar czasu pracy/ zlikwidować stanowisko/ obniżyć wynagrodzenie np. jeśli aneks zmieniający dostaną wszyscy lub większość pracowników lub w jakimkolwiek innym przypadku? czy gdybym przebywała na L4 z uwagi na ciążę do jestem bardziej chroniona niż w obecnej sytuacji?

Będąc w ciąży jest już Pani chroniona z mocy prawa. Pracodawca nie może zmusić (każdego) do podpisania aneksu. Jeśli Pani nie podpisze porozumienia, obowiązywać będą dotychczasowe warunki. W tej sytuacji pracodawca nie będzie mógł też Panią zwolnić.


Pytanie nr 421

Mój pracodawca poinformował mnie, że od następnego miesiąca będzie wypłacał 80% naszej pensji. Dodam też, że nakazał pracować zdalnie i wykonywać swoje obowiązki on line. Moje pytanie brzmi: czy w związku z obniżeniem pensji muszę pracować zdalnie? Czy mogę odmówić wykonywania swoich obowiązków skoro nie dostaje za nie pełnego wynagrodzenia ?

Nie można odmówić świadczenia pracy jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeszkód. Problemem jest na pewno fakt bezpodstawnej obniżki wynagrodzenia. Pracodawca nie ma prawa tego zrobić, póki nie podpisze z pracownikiem aneksu/porozumienia.

Warto przeczytać:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto