Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lada moment ruszą prace przy budowie Wieży Kleista. Inwestycja wzbudza wiele kontrowersji

Redakcja
Tak wyglądała wieża zanim Niemcy wysadzili ją w powietrze. Archiwum
Tak wyglądała wieża zanim Niemcy wysadzili ją w powietrze. Archiwum Archiwum
Już w maju ruszą prace przy budowie Wieży Kleista. Inwestycja za ponad 7 milionów złotych od samego początku wzbudza wiele kontrowersji.

O Wieży Kleista pisaliśmy już wiele razy. To jedna z odsłon słubicko-frankfurckiego projektu, w którym chodzi o wspólne dziedzictwo miast nad Odrą. Pierwszy etap projektu zakończył się odbudowaniem we Frankfurcie Domu Bolfrasa, czyli kamienicy przy rynku - od wieków należała ona do rodziny Bolfras. Dziś mieści się tu Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna i Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, w którym pracują wspólnie urzędnicy z obu miast.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za budową Wieży Kleista w Słubicach?

Teraz przyszedł czas na inwestycję w Słubicach. Na budowę wieży początkowo przewidywano 4 mln 820 tys. złotych, z czego 85 proc. miała sfinansować Unia Europejska. Jednak nie znalazła się żadna firma, która podjęłaby się budowy za takie pieniądze. W związku z tym zarezerwowano na ten cel większą pulę pieniędzy i w przetargu, który odbył się w listopadzie 2019 roku wyłoniono firmę, która zrealizuje inwestycję za 7 mln 11 tys. złotych. Gmina będzie więc musiała dopłacić ponad 2 mln zł.

Prace ruszą lada moment

W Urzędzie Miasta w Słubicach dowiedzieliśmy się, że budowa Wieży Kleista rozpocznie się lada moment.

- W tym roku, w maju mają ruszyć pierwsze prace budowlane, a cała inwestycja zakończy się w czerwcu 2021 roku – przekazała nam Beata Bielecka, rzeczniczka prasowa UM. Wszystko odbywa się więc zgodnie z harmonogramem.

To będzie nowoczesny obiekt, symbolicznie nawiązujący do dawnej wieży. Tamta miała 21 m, przypominała gotyckie budowle, i żeby wspiąć się na samą górę, trzeba było wejść po 99 stopniach.

Przed drugą wojną światową Wieża Kleista była wielką atrakcją turystyczną, wtedy Frankfurtu. Nowa dziś już na terenie Słubic - ma powtórzyć sukces i jednocześnie upamiętniać wspólną historię miast. Upamiętniać będzie Ewalda von Kleista, który zginął w XVIII wieku w bitwie pod Kunowicami.

Są głosy na ,,nie"

Wieża Kleista od samego początku wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców Słubic. Niektórzy uważają, że inwestycja negatywnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale i na wizerunek przygranicznego miasta.

- O tym, że wieża Kleista nie powinna tu stać, decydują nie tylko względy ekonomiczne, ale też społeczne - mówi Piotr Karp, który jest zagorzałym przeciwnikiem budowy wieży. - Po pierwsze - będziemy musieli ją utrzymywać z naszych podatków. Po drugie - patron wieży dzieli imię i nazwisko z nazistowskim zbrodniarzem. Po trzecie obawiam się o wpływ na otoczenie przyrodnicze. Sprzęt, który będzie woził materiał do budowy wieży, nie dotrze do tak trudno dostępnej leśnej polany bez uszczerbku na przyrodzie.

Przypomnijmy, że wieża, z dwoma tarasami widokowymi, ma stanąć w sąsiedztwie domów wybudowanych na osiedlu Leśnym, na wzgórzu za Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto