Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasy znowu płoną na potęgę. Ginie przyroda, strażacy mają pełne ręce roboty, a leśnicy liczą straty

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Pożar lasów w Lubuskiem to wciąż duży problem. Przed nami upalne dni. Warto wiedzieć, jak zachowywać się w lesie, by nie zaprószyć ognia.
Pożar lasów w Lubuskiem to wciąż duży problem. Przed nami upalne dni. Warto wiedzieć, jak zachowywać się w lesie, by nie zaprószyć ognia. Marcin Cieślik RDLP w Zielonej Górze
Czasem wystarczy iskra z kół hamującego pociągu. Niedopałek papierosa, albo wyrzucona w trawę butelka (nawet plastikowa!). Aby wywołać groźny pożar lasu naprawdę niewiele trzeba. Tym bardziej teraz, kiedy leśna ściółka w wielu miejscach jest bardziej sucha, niż... kartka papieru!

173 – to ilość pożarów lasów na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze od początku roku do 6 czerwca. Przypomnijmy, że teren Lubuskiego podzielony jest pomiędzy dwie dyrekcje: w Zielonej Górze i Szczecinie. Mamy dopiero połowę roku, a pożarów na terenie RDLP w Zielonej Górze już jest więcej, niż w całym 2021 r. Wówczas odnotowano ich 128. Spłonęło już 60,15 ha lasów, podległych pod RDLP w Zielonej Górze. To największa powierzchnia spalonych lasów od 3 lat! 291 - to łączna ilość pożarów lasów odnotowanych przez strażaków z całego Lubuskiego. W 125 przypadkach jako ich wstępną przyczynę określono podpalenie. Aż 75 razy pożar wybuchł z powodu nieostrożnego posługiwania się ogniem. Z kolei z danych RDLP w Zielonej Górze wynika, że 70 spośród 173 odnotowanych przez tę instytucję tegorocznych pożarów lasu to były podpalenia. W zeszłym roku było ich 53, a dwa lata temu aż 145.

Najgorsze jest to, że wiele z tych pożarów to właśnie umyślne podpalenia. Ludzie wypalają łąki, nie docierają do nich ostrzeżenia i przestrogi. Płomienie z łąk często przedostają się do lasu, a wówczas walka z ogniem jest już dużo trudniejsza – mówi nam strażak z 11-letnim stażem.

Cierpi przyroda, a straty są kosztowne

Obecnie (stan na 15 czerwca) zagrożenie pożarowe w lubuskich nadleśnictwach określane jest jako średnie lub małe. To dlatego, że za nami kilka chłodniejszych i nieco bardziej wilgotnych dni. Prognozy mówią jednak o nadchodzących upałach. Już w najbliższy weekend słupki rtęci pokażą ponad 30 stopni. W takich warunkach o pożar bardzo łatwo. Wystarczy – dosłownie - iskra! Pożar lasu to nie tylko straty dla ekosystemu – wypalone rośliny, drzewa, całe połacie spalonej ziemi. To również realne straty finansowe. - Straty powstałe w wyniku pożarów lasów w 2022 r. wyniosły już ponad 700 tys. zł. To kwota jest sumą wszystkich strat i kosztów związanych z przywróceniem stanu przed pożarem – mówi Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy RDLP w Zielonej Górze.

Pożary wywołuje człowiek. Tu nie ma przypadków

Podpalenia lasów to jedno. Ogień pojawia się, bo ktoś umyślnie go podkłada. Drugą sprawą są pożary, które zostały wywołane przez człowieka nieumyślnie. Jak wobec tego zachowywać się w lesie i na co zwracać uwagę, aby wypoczywać bezpiecznie i nie doprowadzić do pożaru? – Poruszajmy się po szlakach. Wchodzimy do lasu tylko wtedy, gdy nie ma zakazu. Pojazdami też poruszamy się tylko po drogach leśnych, które to umożliwiają. Pamiętajmy o parkowaniu pojazdów na miejscach do tego wyznaczonych. Nie zostawiamy samochodu w wysokiej trawie. Rozgrzany układ wydechowy może spowodować pożar – wylicza mł. bryg. Dariusz Szymura, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Strażacy zwracają też uwagę na jeszcze jedną, ale chyba najważniejszą kwestię. Chodzi o posługiwanie się otwartym ogniem. – Biwakujemy tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a ogniska bezwzględnie rozpalamy tylko tam, gdzie jest to dozwolone. Pamiętajmy, że duża grupa pożarów lasu spowodowana jest właśnie brakiem ostrożności w posługiwaniu się ogniem. Z pożarami lasów jest tak, że niemal zawsze zainicjowane są obecnością człowieka. Tutaj nie ma przypadków – mówi D. Szymura. Chodzi nie tylko o ogniska, ale też np. niedopałki papierosów, czy niedogaszone zapałki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lasy znowu płoną na potęgę. Ginie przyroda, strażacy mają pełne ręce roboty, a leśnicy liczą straty - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto