Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwiej nam teraz będzie podróżować. Polregio i PKS uruchomią autobusowo-kolejowe połączenia

Redakcja
Dzięki porozumieniu część podróży odbędziemy pociągiem, a część autobusem
Dzięki porozumieniu część podróży odbędziemy pociągiem, a część autobusem Mariusz Kapała
Będziemy sprawniej podróżować po województwie. A to za sprawą połączenia sił Lubuskiego Zakładu POLREGIO i PKS. To nowe na skalę kraju rozwiązanie pozwoli na połączenia kolejowo-autobusowe z wykluczonych komunikacyjnie miejscowości.

Ileż to razy zadawaliśmy sobie to pytanie: Czy kolej nie może jakoś dogadać się z PKS-em, by wspólnie podpasować połączenia? Przecież tyle trzeba czekać na pociąg albo autobus? Okazuje się, że można się w tej sprawie porozumieć. Jako pierwsi zrobili to Lubuski Zakład POLREGIO i PKS Zielona Góra.

POLREGIO i PKS - pionierskie rozwiązanie w skali kraju

Lubuski Zakład POLREGIO w Zielonej Górze oraz PKS Zielona Góra zawarły porozumienie w sprawie współpracy, której głównym celem jest działanie przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu w województwie lubuskim.
Jak podkreśla Paweł Nijaki, rzecznik prasowy Lubuskiego Zakładu POLREGIO, porozumienie zawarte przez obie firmy jest pionierskim rozwiązaniem w dziedzinie komunikacji nie tylko w województwie, ale i w skali całego kraju.
O co chodziło przewoźnikom? Między innymi o to, by zlikwidować białe plamy połączeń w Lubuskiem, stworzyć kompleksową i zoptymalizowaną siatkę połączeń autobusowo - kolejowych na terenie całego województwa.

Dyrektorzy POLREGIO I PKS są zgodni

- Jako najwięksi przewoźnicy pasażerscy w regionie razem dążymy do integracji komunikacji kolejowej i autobusowej, zapewniając spójną siatkę połączeń dla mieszkańców województwa, co wpisuje się w prowadzone przez firmy POLREGIO i PKS Zielona Góra
działania na rzecz rozwoju regionu, ekologii i turystyki. Uruchomienie skomunikowanych przejazdów kolejowo- autobusowych pozwoli na uzupełnienie siatki połączeń międzymiastowych. Ma również na celu przeciwdziałanie wykluczeniu transportowo
- komunikacyjnemu najbardziej dotkniętych tym problemem regionów – mówią zgodnie dyrektor POLREGIO Krzysztof Pawlak oraz prezes PKS Zielona Góra Piotr Pasterniak.

[/polecane][polecane] 20603589, 20602879, 20600033, 20599079[/polecane]

Gminy chcą połączeń autobusowo-kolejowych

Do współpracy zaproszono również samorządy. To od nich właśnie zależy, które połączenia zostaną uruchomione. Pierwsze spotkanie na temat powiększenia oferty transportowej odbyło się we wtorek, 8 września, w Zielonej Górze. Gminy po rozpoznaniu potrzeb komunikacyjnych na swoim terenie, będą mogły starać się o utworzenie nowych linii dowozowych z mniejszych miasteczek i miast do większych ośrodków. Część trasy w granicach mniejszych miejscowości oraz tam, gdzie niemożliwa jest komunikacja kolejowa będzie realizowana przez PKS Zielona Góra. Autobusem podróżni dojadą do większych ośrodków, w których przesiądą się na pociągi kursujące w kierunku większych miast – Zielona Góra, Poznania, Wrocławia czy Szczecina. Pieniądze na ten cel zainteresowane gminy będą miały możliwość pozyskać z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Gubin chce pozyskać pięć połączeń autobusowo-kolejowych

Zaproszeni do projektu zostali wójtowie, burmistrzowie i starostowie m.in. z Żar, Żagania, Nowej Soli, Nowego Miasteczka, Niegosławic, Szprotawy, Słubic, Dąbia, Gubina, Lubska, Nowogrodu Bobrzańskiego czy Krosna Odrzańskiego.
Jednym z uczestników spotkania był burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak. Bardzo jest zainteresowany połączeniami autobusowo-kolejowymi, by mieszkańcy mieli łatwy dojazd nie tylko do Zielonej Góry, ale i innych miast.
- Chcielibyśmy pozyskać pięć połączeń z Gubina do Zielonej Góry, skoordynowanych z połączeniami do Poznania i Wrocławia. Dzięki temu otworzyłoby się nam okno na świat - mówi burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak. - Dzięki takim hybrydowym, autobusowo-kolejowym połączeniom zyskaliby m.in. studenci, którzy kształcą się w stolicy Wielkopolski czy Dolnego Śląska, ale nie tylko. Mieszkańcy załatwiają wiele spraw, jeżdżą do lekarza nie tylko do Zielonej Góry. Rozmawialiśmy też o możliwym szynobusie do Gubina i takim rozkładzie, by nie stwarzał on konkurencji w tym samym czasie autobusom PKS. Trzeba to mądrze rozegrać.
Podczas spotkania mówiono też, że jeśli np. autobus będzie miał opóźnienie z powodu korka, wypadku, to pociąg będzie czekał na jego przyjazd. by pasażerowie nie martwili się, że będa musieli czekać na kolejne połączenie kolejowe. W planach jest także stworzenie wspólnego autobusowo-kolejowego biletu, ale to sprawa przyszłości.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że nowatorskie rozwiązanie to dla pasażera to: wygoda, niższe koszty podróży,
lepsza jakość życia, szybszy dojazd, mniejsze korki

ZOBACZ TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łatwiej nam teraz będzie podróżować. Polregio i PKS uruchomią autobusowo-kolejowe połączenia - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto