Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubniewicka biblioteka obchodziła 70 lecie. Było bardzo uroczyście

Marta Rusakiewicz
14 września odbyła się uroczystość związana z 70- leciem działalności biblioteki w Lubniewicach.Było to piękne święto książnicy, bibliotekarzy i mieszkańców, które na pewno wszyscy zapamiętają na długo.
14 września odbyła się uroczystość związana z 70- leciem działalności biblioteki w Lubniewicach.Było to piękne święto książnicy, bibliotekarzy i mieszkańców, które na pewno wszyscy zapamiętają na długo. Krzysztof Nesterowicz
14 września odbyła się uroczystość związana z 70- leciem działalności biblioteki w Lubniewicach.Było to piękne święto książnicy, bibliotekarzy i mieszkańców, które na pewno wszyscy zapamiętają na długo.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania zaproszonych gości, następnie zaprezentowano historię biblioteki. Dodatkowym elementem tej części były osobiste wspomnienia Jadwigi Ostrowskiej- córki Wiktorii Rusakiewicz- pierwszej bibliotekarki oraz Jerzego Morawca- syna Marii Morawiec- bibliotekarki działającej w latach 70- tych i 80- tych. Tego dnia mieszkańcy zostali obdarowani tomikiem poezji z Lubniewic i Schoeneiche bei Berlin- specjalnie wydanym na tę okazję. - To był dzień pełen wzruszeń, wspomnień i ciepłych słów. Była to też okazja do podziękowania wszystkim , którym na sercu leży dobro lubniewickiej biblioteki - mówi Marta Rusakiewicz.

Wisienką na torcie był koncert zespołu TRUPIĘGI, który zaprezentował niezwykłą interpretacje wierszy Bolesława Leśmiana.
- Dziękuję wszystkim, dzięki waszej licznej obecności wiem, że biblioteka jest ważna, a moja praca doceniana. Mogę mieć tylko nadzieję, że jeszcze długie lata będzie istotnym miejscem na mapie naszej gminy - mówi pani Marta.

Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach współpracy INTERREG VA Brandenburgia- Polska 2014- 2020.

Z kart historii
Biblioteka Gromadzka w Lubniewicach powstała w styczniu 1949 r. Jej założycielem był Ryszard Oleszko - kierownik Szkoły Powszechniej i jego siostra Wiktoria Rusakiewicz- pierwsza bibliotekarka. Biblioteka szybko zyskała na popularności dzięki dużemu napływowi turystów i kolejnym mieszkańcom osiedlającym się na tych terenach. Tworzono punkty biblioteczne w pobliskich miejscowościach oraz na terenie ośrodków wypoczynkowych. W 1963 r. powstaje Koło Przyjaciół Biblioteki, który organizuje wieczorki czytelnicze, pokazy taneczne, spotkania teatralne. W 1975 r. biblioteka w Lubniewicach zostaje wprowadzona w struktury Powiatowej Biblioteki w Sulęcinie, natomiast od 1978 r. działa jako jednostka samodzielna. W kolejnych latach zostaje kilkukrotnie zmieniony adres siedziby biblioteki. W 2005 r. biblioteka zostaje uchwałą Rady Miasta wpisana do Rejestru Instytucji Kultury i jako samodzielna jednostka kultury działa do dnia dzisiejszego w budynku lubniewickiej szkoły. Historia lubniewickiej biblioteki była spisywana przez lata w kronikach bibliotecznych, które są dostępne dla osób odwiedzających książnicę.

Obejrzyj wideo:
Lubniewice: Grupa Afro Girls i musical z lat 80. To już trzeci projekt lubniewickiej młodzieży

Czytaj też:GRZYBOBRANIE 2019 W LUBUSKIEM. SĄ PIERWSZE PRAWDZIWKI. I TO JAKIE! GDZIE SIĘ POKAZAŁY?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubniewicka biblioteka obchodziła 70 lecie. Było bardzo uroczyście - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto