Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocleg w lesie – czy jest legalny? Gdzie można nocować w lesie i jak się przygotować? Praktyczny poradnik na biwak

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Lasy przyciągają turystów z wielkich miast. Przynoszą wytchnienie od betonu i hałasu, a w upały ochłodę. W lesie można oddychać świeżym powietrzem, obserwować dzikie zwierzęta, zbierać grzyby, spacerować, jeździć na rowerze i cieszyć się pogodą. Czy jednak można zostać w lesie na noc? Gdzie spanie w lesie jest legalne, na jakich zasadach i jak się przygotować do spędzenia nocy na łonie przyrody? Lasy Państwowe udzieliły odpowiedzi.

Spis treści

Czy w lesie można nocować?

Tak. Lasy Państwowe wdrożyły nawet specjalny program „Zanocuj w lesie”, który ma promować nocowanie w lesie wśród turystów.

Namiot na rzeką
Marzy wam się nocleg w lesie w namiocie lub nawet hamaku? Ale czy nocowanie w lesie w Polsce jest legalne? Gdzie można nocować w lesie i na jakich zasadach? Przedstawiamy poradnik na idealny weekend na łonie przyrody z nocowaniem w lesie: przepisy, mapy, infografika Lasów Państwowych. Ershov_Maks, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Należy jednak pamiętać, że nocowanie w lesie nie jest możliwie w każdym miejscu i o każdej porze. Należy sprawdzać komunikaty na stronach internetowych nadleśnictw o czasowych zakazach wstępu do lasu np. z powodu zagrożenia pożarowego.

Mapa zakazów wstępu do lasu jest dostępna na stronie Banku Danych o Lasach. Kliknij „Mapy BDL” na dole strony, potem „Mapa zakazów wstępu”. Dane aktualizowane są codziennie o 10:00 i 14:00.

Zawsze przed zaplanowaniem nocy w lesie należy także sprawdzić prognozę pogody – spanie w namiocie czy śpiworze pod gwiazdami nie jest przyjemne, gdy z nieba leje się woda, a wokół trzaskają pioruny.

Czytaj też: Bory Tucholskie na weekend. 19 najlepszych atrakcji lasów i okolic dla dzieci i dorosłych, od rejsu statkiem pirackim po polskie Stonehenge

Turysta wypoczywa na hamaku w lesie
W Polsce można nocować w lesie, ale trzeba się odpowiednio przygotować. Lasy Państwowe promują zasadę 3xZ: Zaplanuj - Zanocuj - Zabierz. PetraKosonen, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Gdzie można legalnie nocować w lesie? Mapa programu „Zanocuj w lesie”

Jeśli zastanawiacie się, gdzie w Polsce można legalnie spać w lesie, Lasy Państwowe przygotowały specjalną mapę obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”.

Wszystkie obszary obwiedzione czerwono-pomarańczowymi granicami to lasy, w których można nocować. By poznać szczegóły na temat danego obszaru, należy kliknąć w zieloną ikonkę informacji (symbol „i” z lewej strony), a następnie kliknąć wybrany obszar i guzik „Program Zanocuj w lesie”.

Wyświetlą się informacje o tym, które nadleśnictwo opiekuje się danym lasem, czy można używać kuchenek gazowych, a także link do strony nadleśnictwa z regulaminem i szczegółowymi instrukcjami dla turystów (zob. obrazem poniżej).

Mapa programu „Zanocuj w Lesie[/quot/]
Oto przykładowe informacje, wyświetlające się na mapie danego obszaru leśnego, objętego programem "Zanocuj w lesie". Mapa na licencji CC BY-SA 2.0. Lasy Państwowe, Bank Danych o Lasach, OpenStreetMap, CC BY-SA 2.0

Mapa obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie” jest dostępna także w aplikacji mBDL, którą można pobrać za darmo w sklepie Google.

Nocleg w lesie – najważniejsze zasady

Zanim wybierzecie się na noc do lasu, powinniście zapoznać się z regulaminem programu „Zanocuj w lesie”. Na szczęście regulamin nie jest długi i opiera się na zdrowym rozsądku.

Jakie są najważniejsze zasady nocowania w lesie?

  • Zasada 3xZ: Zaplanuj, Zanocuj, Zabierz. Należy odpowiednio przygotować się do nocowania, potem można cieszyć się przygodą w lesie, a po jej zakończeniu trzeba zatrzeć po sobie wszystkie ślady i zabrać odpadki.
  • Turyści mogą odpoczywać i nocować w lesie bezpłatnie, ale sprzęt turystyczny nie może w żaden sposób niszczyć drzew, krzewów i runa leśnego.
  • W jednym miejscu bez zgłoszenia może nocować do 9 osób przez 2 noce z rzędu. Większy i dłuższy biwak wymaga przesłania zgłoszenia na e-mail nadleśnictwa na 2 dni przed planowanym noclegiem.
  • Do nocowania w lesie najlepiej użyć hamaka lub płachty biwakowej, a namiot rozstawić na płaskiej, gołej ziemi. Lasy Państwowe nie zapewniają sprzętu do nocowania i trzeba zabrać własny.
  • O tym, czy na terenie danego nadleśnictwa można używać w lesie kuchenek gazowych, decyduje lokalny nadleśniczy. Informacji należy poszukać w regulaminie nadleśnictwa.
  • Ognisko można rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach. W niektórych lokalizacjach przygotowane jest do tego celu drewno. Jeśli go nie ma, trzeba zawczasu przywieźć własne lub skontaktować się z leśniczym i ustalić zasady zaopatrzenia w drewno. Zbieranie w lesie drewna i chrustu na ognisko to wykroczenie.
  • Jeśli zgubisz się w lesie, znajdź najbliższy słupek oddziałowy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i podaj numery ze słupka. Czekaj przy słupku na nadejście pomocy.
Turystka w namiocie w środku lasu
O tym, czy na danym obszarze leśnym można używać kuchenek gazowych, decyduje nadleśniczy. Należy sprawdzić tę informację w regulaminie nadleśnictwa. ronstik, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Weekend w lesie. Infografika Lasów Państwowych

Lasy Państwowe przygotowały specjalną infografikę, która w przystępnej formie podaje najważniejsze informacje i porady krok po kroku o tym, jak zorganizować nocowanie w lesie.

Pamiętajcie o zasadzie 3xZ i udanego nocowania w lesie!

Instrukcja nocowania w lesie
Praktyczna infografika Lasów Państwowych, ilustrująca zasadę 3xZ: Zaplanuj-Zanocuj-Zabierz. Lasy Państstwowe
Dodaj firmę
Logo firmy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Warszawa, Sienkiewicza
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nocleg w lesie – czy jest legalny? Gdzie można nocować w lesie i jak się przygotować? Praktyczny poradnik na biwak - Strona Podróży

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto