Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy obowiązkowy przedmiot w szkole - wychowanie komunikacyjne. Będzie bezpieczniej?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Uczniowie podstawówek nauczą się m.in. zasad jazdy na hulajnodze elektrycznej, która jest stosunkowo nowym elementem w ruchu drogowym. Kaski nie są na niej obowiązkowe, ale niewątpliwie zwiększają bezpieczeństwo
Uczniowie podstawówek nauczą się m.in. zasad jazdy na hulajnodze elektrycznej, która jest stosunkowo nowym elementem w ruchu drogowym. Kaski nie są na niej obowiązkowe, ale niewątpliwie zwiększają bezpieczeństwo Paweł Dubiel
Dzieci będą się uczyć, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze i elektrycznej hulajnodze, poznają przepisu ruchu drogowego. Wszystko w ramach zajęć wychowania komunikacyjnego.

Tak przewidują plany Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), które mają stać się faktem od 1 września tego roku. Wychowanie komunikacyjne ma być realizowane w ramach przedmiotu „technika”.

Pomysł jest zdecydowanie dobry

- To zdecydowanie dobry pomysł. Jako ludzie związani ze szkoleniem kierowców i promowaniem bezpieczeństwa na drogach, od lat namawialiśmy do tego władze. Lobbowaliśmy za tym, aby nauka zasad ruchu drogowego miała charakter systemowy, a zatem najlepiej w ramach zajęć szkolnych – mówi nam Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Toruniu, sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zdaniem naszego rozmówcy mogą pojawić się głosy nie tyle przeciwne, co sugerujące, że przecież więcej godzin nauki należy przeznaczyć na wychowanie fizyczne, na przedmioty ścisłe czy języki obce, a więc niezbędne młodym ludziom w realiach współczesnego świata. Ale wychowanie komunikacyjne jest także niezbędne, bo natężenie ruchu wszelkich pojazdów jest obecnie ogromne i młodzi ludzie powinni poznać zasady bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym.

To też może Cię zainteresować

- Dotąd to od dyrektora szkoły lub zaangażowanego nauczyciela zależało czy dzieci otrzymają wiedzę niezbędną im w bezpiecznym poruszaniu się po chodnikach, na rowerach i hulajnogach, czy też jej nie otrzymają. Ale to jest tak jak z obowiązkiem nauki szkolnej – jeśli taka jest, to jest także duża szansa, że młodzież zdobędzie odpowiednie wykształcenie. Jeśli nie byłoby takiego obowiązku, to także szansa na wykształcenie byłaby o wiele mniejsza. Podobnie rzecz się ma z wychowaniem komunikacyjnym – przekonuje Marek Staszczyk.

Dyrektor Staszczyk przypomina, że WORD-y od latach w ramach statutowego obowiązku szkolą nauczycieli i uczniów, organizują egzaminy na kartę rowerową, która jest obowiązkowym dokumentem dla dzieci i młodzieży chcących jeździć na rowerze od 10. do roku życia do wejścia w pełnoletność. Taki obowiązek dotyczy także od niedawna użytkowników elektrycznych hulajnóg. Uczniowie korzystają z miasteczek ruchu drogowego wybudowanych z funduszy WORD-ów w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

Nauczyciele wszystkiego nauczą

Przypomnijmy, że wiele lat temu, ale także na początku tego stulecia, w szkołach podstawowych uczono przedmiotu „bezpieczeństwo ruchu drogowego – BRD”.

Teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza nazwać zajęcia wychowaniem komunikacyjnym, a te odbywać się będą w ramach obowiązkowego przedmiotu „technika”.

Wśród poruszanych na zajęciach zagadnień dzieci dowiedzą się jakie mogą być konsekwencje, jeśli przechodzić będą przez jezdnię z telefonem komórkowym przy uchu lub ze wzrokiem wpatrzonym w wyświetlacz tegoż. Grozi za to mandat, ale poważniejszą konsekwencją jest potrącenie przez samochód. Przed wejściem na oznakowane przejście (i nie tylko tam) trzeba zatem zachować szczególną ostrożność, a dokładnie co to oznacza, wyjaśnią nauczyciele.

Przedstawią także zasady używania elementów odblaskowych, jazdy na rowerze i elektrycznej hulajnodze. Uczyć będą również o tym, że wsiadając do auta należy zapić pasy bezpieczeństwa.

- Zmiany w podstawie programowej przedmiotu "technika" w szkołach podstawowych, polegające na poszerzeniu treści nauczania - wymagań edukacyjnych z zakresu wychowania komunikacyjnego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, są w końcowej fazie prac. Projekt rozporządzenia jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych, i jest przygotowywany do podpisu ministra. Zmiany w nauczaniu wejdą w życie od roku szkolnego 2023/ 2024, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej - wyjaśnia nam Adrianna Całus-Polak, rzecznik prasowy MEiN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy obowiązkowy przedmiot w szkole - wychowanie komunikacyjne. Będzie bezpieczniej? - Gazeta Pomorska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto