Opłać faktury, rachunki i wynagrodzenia pracowników z Unijną Pożyczką Płynnościową

Materiał powstał we współpracy z BGK
Dla osób prowadzących własną firmę, utrzymanie płynności finansowej w obliczu pandemii jest nie lada wyzwaniem. Trudna sytuacja na rynku zmusiła przedsiębiorców do ograniczenia lub nawet zawieszenia działalności. Powrót na właściwe tory stał się priorytetem. Jak zdobyć pieniądze, by uregulować zaległe zobowiązania?


Samorząd Województwa Lubuskiego, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego udostępnił dla mikro, małych i średnich firm unijne pożyczki płynnościowe, finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego. Ten dodatkowy zastrzyk gotówki pomoże przedsiębiorcom przetrwać w tym trudnym czasie.

Na czym konkretnie polega pomoc?

Lubuskie mikro, małe i średnie firmy, a także start-upy mogą już składać wnioski na unijną pożyczkę płynnościową. Firma może ubiegać się o wsparcie w wysokości nawet 200 tys. zł.

Co można sfinansować?

  • wynagrodzenia pracowników i koszty personelu,
  • opłaty za czynsz lub najem lokalu,
  • zakup potrzebnego towaru, półproduktów,
  • zobowiązania publiczno-prawne (np. podatki US, składki ZUS),
  • zobowiązania handlowe,
  • bieżące raty kredytów, pożyczek, czy leasingu (jeśli środki nie pochodzą ze źródeł pomocy krajowej lub unijnej),
  • wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości firmy i nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r.

Jakie korzyści daje pożyczka płynnościowa?

Pożyczka jest nieoprocentowana, czyli przedsiębiorca spłaca wyłącznie pożyczony kapitał. Co więcej, nie ma obowiązku wnoszenia wkładu własnego. Firma może skorzystać z 12-miesięcznej karencji w spłacie kapitału, a na spłatę pożyczki ma 6 lat.

Pożyczka inwestycyjno-płynnościowa

Przedsiębiorcy, którzy nie tylko chcą utrzymać swoją firmę, ale planują także realizację potrzeb inwestycyjnych i rozwojowych, mogą skorzystać z pożyczki inwestycyjno-płynnościowej. Środki z pożyczki można wykorzystać, łącząc cele inwestycyjne i rozwojowe z utrzymaniem płynności oraz pokrywaniem wydatków bieżących firmy.

To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla firm, które potrzebują większego kapitału na swoje biznesowe potrzeby. Przedsiębiorca może wnioskować nawet o 2 mln zł, a na spłatę ma aż 10 lat. Oprocentowanie jest korzystniejsze, niż te oferowane na rynku, bo nawet od 0,2% w skali roku. Dodatkowym atutem jest karencja w spłacie do 12 miesięcy.

Dokąd po pożyczkę?

Pożyczek udzielają instytucje finansujące, wybrane w przetargach przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o pożyczkę można składać on-line na stronie instytucji finansującej lub osobiście w punktach obsługi klienta.

Instytucje finansujące udzielające unijnych pożyczek w województwie lubuskim:

Pożyczka płynnościowa:

Pożyczka inwestycyjno - płynnościowa:

Warto zapamiętać, że instytucja finansująca:

  • udostępnia na swojej stronie internetowej wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o pożyczkę,
  • odpowie na wszystkie szczegółowe pytania o: warunkach pożyczki, potrzebnych dokumentach, czasie rozpatrywania wniosku pożyczkowego,
  • wesprze w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych.

Pożyczki na cele związane z utrzymaniem płynności będą udzielane do 31 grudnia 2020 roku. Informacje dotyczące pożyczek dla lubuskich firm oraz projektu Lubuski Filar 2020 znajdują się na stronach instytucji finansujących, oraz na pozyczkiunijne.bgk.pl

Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Przyznanie pożyczki uzależnione jest od spełnienia szczegółowych warunków jej udzielenia, w tym ustanowienia wymaganych zabezpieczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Opłać faktury, rachunki i wynagrodzenia pracowników z Unijną Pożyczką Płynnościową - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto