Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko-niemiecki Marsz Pokoju przeszedł ulicami Dwumiasta. Nie obyło się bez przykrych incydentów

Redakcja
Marsz Pokoju przeszedł ulicami Słubic i Frankfurtu nad Odrą 1 września, w dzień 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Marsz Pokoju przeszedł ulicami Słubic i Frankfurtu nad Odrą 1 września, w dzień 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej Aleksandra Pazda
1 września, w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, ulicami Słubic i Frankfurtu przeszedł polsko-niemiecki Marsz Pokoju. Niestety, nie obyło się bez przykrych incydentów. Mężczyzna wykrzykujący obelgi został zakuty w kajdanki i zatrzymany.

Organizatorem marszu jest Sieć Pokoju we Frankfurcie nad Odrą. Jak co roku, uczestnicy przeszli ulicami Frankfurtu nad Odrą, udając się następnie na most graniczny i kończąc wydarzenie przed miejską biblioteką, na deptaku przy ulicy Jedności Robotniczej. Mieszkańcy tzw. ,,Dwumiasta” chcieli w ten sposób złożyć hołd pamięci ofiar wojen i stanąć w obronie pokoju, międzynarodowego porozumienia, sprawiedliwości społecznej i klimatycznej.

Trwa głosowanie...

Czy to dobrze, że Marsz Pokoju jest organizowany?

Marsz Pokoju w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą


Uczestnicy Marszu Pokoju na transparentach mieli wypisane hasła: pokojowe stosunki z Rosją i wznowienie negocjacji rozbrojeniowych, wojna jest największym zabójcą klimatu, ochrona klimatu zamiast uzbrojenia, ręce precz od Rosji i Chin, edukacja zamiast bomb.

Większość uczestników marszu to mieszkańcy Niemiec. Polaków można było policzyć na palcach jednej ręki. Wśród nich był poseł Tomasz Aniśko.

- W Niemczech tradycja Marszu Pokoju sięga lat 60. Odbywają się one zazwyczaj w okresie Wielkanocy. W Słubicach mamy to wydarzenie od dwóch lat, ale nie jest ono jeszcze tak popularne, jak po drugiej stronie granicy. Wydaje mi się, że to wrośnie w kalendarz wydarzeń słubickich i w miare upływu czasu coraz więcej mieszkańców będzie chciało się do nas dołączyć, bo idea jest słuszna. Pokazuje, że pokój nie jest czymś, co jest zagwarantowane raz na zawsze. Musimy się wykazać troską o ten pokój i pracą na co dzień – tłumaczył poseł z Partii Zieloni.

Nie obyło się bez zatrzymań

Niestety, pomimo pokojowych zamiarów, nie obyło się bez przykrych incydentów. Po stronie Polskiej, przed miejską biblioteką, przechodzeń zaczął krzyczeć do uczestników niecenzuralne słowa w języku polskim i niemieckim.

- Macie krew na rękach! Bandyci! Kto ich tu toleruje!? – krzyczał w niebogłosy.

Na reakcję policji nie trzeba było długo czekać. Funkcjonariusze zakuli mężczyznę w kajdanki i wyprowadzili ze słubickiego deptaku.

- Można zobaczyć, jak jedna osoba może zepsuć podniosłą atmosferę. Na szczęście policja szybko zareagowała. Ja nie byłam w stanie pana zatrzymać, usłyszałam za to w swoją stronę obelgi. Rozmawiałam z funkcjonariuszami, bo w sobotę w Słubicach ma się odbyć Marsz Równości. Stwierdzili, że są przygotowani i będzie więcej posiłków, by coś takiego się nie wydarzyło - tłumaczy Anna Aniśko.

Główne założenia

Organizatorzy na zakończenie marszu przedstawili również tegoroczny apel, który zaczynał się słowami: ,,Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej faszyzmu! Inwestujmy w przyszłość, nie w zbrojenia”. Następnie przedstawili główne założenia wydarzenia.

Uczestnicy i organizatorzy w szczególności sprzeciwiają się jakiemukolwiek zwiększeniu wydatków na zbrojenia, zwłaszcza w dobie trwającego kryzysu klimatycznego oraz pandemii koronawirusa. Apelują o ograniczenie wydatków na zbrojenia na rzecz inwestycji w przyszłość: w sprawiedliwe społecznie i przyjazne dla klimatu społeczeństwo.

Domagają się również od polityków i rządzących rezygnacji z udziału w broni jądrowej, podjęcia działań na rzecz przedłużenia Traktatu Nowego Początku oraz zachowania traktatu o zakazie prób z bronią jądrową oraz przystąpienia do Traktatu ONZ o broni jądrowej.

- Wzywamy również burmistrzów i radnych Dwumiasta Frankfurt nad Odrą i Słubice o przystąpienie do międzynarodowej organizacji: burmistrzowie dla pokoju. I tym samym o zobowiązanie się do ochrony wszystkich swoich obywateli – mówił Tomasz Aniśko.

WIDEO: Słubice. Akcja ,,Chleb dla wszystkich" w gminie Słubice. 09.04.2020


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto