Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słubicki pomnik przyrody w coraz gorszym stanie. Czy ten przepiękny, ogromny dąb wytrzyma kolejną budowę?

Redakcja
Szacuje się, że pomnik przyrodu przy ulicy Wodnej w Słubicach ma około 200 lat!
Szacuje się, że pomnik przyrodu przy ulicy Wodnej w Słubicach ma około 200 lat! Aleksandra Pazda
Ogromny dąb, pomnik przyrody, który rośnie przy ulicy Wodnej w Słubicach jest w coraz gorszym stanie. Na dodatek tuż obok niego ma stanąć kolejny budynek. O drzewo postanowiła zadbać gmina wraz z Fundacją Dziupla.

Piękny dąb, który rośnie przy ulicy Wodnej w Słubicach z roku na rok wygląda coraz gorzej. Jego korona znacznie się przerzedziła, widać też pojedyncze, uschnięte konary. Szacuje się, że drzewo rośnie w tym miejscu od około... 200 lat!

Trwa głosowanie...

Czy Słubice są ,,zielonym" miastem?

Stanem pomnika przyrody od dawna interesuje się Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, która w kwietniu 2020 roku złożyła w urzędzie miasta w Słubicach ofertę na realizację zadania publicznego pt. "Pomnik przyrody na ul. Wodnej". Chodziło o uzyskanie dofinansowania na przeprowadzenie specjalistycznego badania.

13 maja na stronie słubickiego magistratu pojawiła się informacja, że gmina na diagnostykę drzewa wyda 3,2 tys. zł.

Drzewo zbada specjalista

Dąb będzie gruntownie przebadany przez arborystę Jerzego Stolarczyka, który opiekował się m.in. cisem w Henrykowie Lubańskim - najstarszym drzewem w Polsce.

– Przy pomocy specjalnego sprzętu sprawdzi, jaki napór wiatru wytrzyma to drzewo, prześwietli tomografem pień dębu, żeby sprawdzić, czy w środku doszło do rozkładu –

mówi Natalia Duer, prezeska Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, która wcześniej sama dokonała wstępnej diagnostyki stanu drzewa.

Po przeprowadzeniu badania specjalista wyda zalecenia, w jaki sposób dalej opiekować się dębem, by jego stan się nie pogarszał.

- Naszej fundacji, gminie i właścicielowi terenu bardzo zależy, by to drzewo uratować. Jeśli jego stan nadal będzie się pogarszał, to dąb zacznie stwarzać zagrożenie, bo jest naprawdę bardzo duży. Dlatego nie możemy czekać - tłumaczy N. Duer. - Witalność drzewa oceniamy na 1 punkt w 3-stopniowej skali, gdzie 3 to już jest drzewo martwe - dodaje.

Czy dąb wytrzyma kolejną budowę?

Przypomnijmy, że drzewo znajduje się na terenie działki, która należy do Kościoła Zielonoświątkowego „Betezda”. Teren został przekazany przez gminę w 2018 roku. Niebawem, kilka metrów od pomnika przyrody, ma stanąć świątynia. Czy to również może wpłynąć na pogarszający się stan dębu?

- Był już wykop pod media do tego budynku, także korzenie już na pewno zostały naruszone. Teraz pytanie: co będzie dalej? Budowa będzie trwała, my wydamy zalecenia w jaki sposób można chronić to drzewo podczas prac. Zobaczymy jakie będą zalecenia specjalisty - tłumaczy prezeska Fundacji Dziupla.

POLECAMY Z REGIONU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto