Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taka kara grozi, jeśli do 30 czerwca 2022 roku nie zgłosisz, czym ogrzewasz swój dom!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Obowiązek jest powszechny, a więc obejmuje wszystkich właścicieli lub zarządców nieruchomości.
Obowiązek jest powszechny, a więc obejmuje wszystkich właścicieli lub zarządców nieruchomości. Anna Kaczmarz
Jest czas tylko do 30 czerwca 2022 roku, aby właściciele domów oraz zarządcy nieruchomości, m.in. z naszego regionu, złożyli deklaracje o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Inaczej grozi im słona kara.

Piec węglowy i gazowy, sieć ciepłownicza, kominek, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, a nawet kuchnia węglowa - do 30 czerwca 2022 r oku wszystkie te i inne posiadane źródła ciepła trzeba zgłosić w urzędzie gminy lub miasta.

Walczymy ze smogiem!

Obowiązek jest powszechny, a więc obejmuje wszystkich właścicieli (lub zarządców) nieruchomości. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafiają do ogólnopolskiej bazy danych - Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która ma pomóc rządowi w walce ze smogiem. Jeśli osoby mieszkające w bloku korzystają ze wspólnego źródła ciepła lub spalania paliw, nie muszą składać deklaracji, o ile takiego obowiązku dochowa za nich zarządca budynku. Natomiast, jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Według informacji RMF FM 24, choć kończy się czas na złożenie dokumentów, to z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że do systemu CEEB trafiło dopiero 5 363 847 deklaracji.

Są jednak takie gminy, gdzie niemal wszyscy właściciele domów już wpisali swoją deklarację.

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła ruszył 1 lipca 2021 r. Żeby to zrobić, właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć deklarację.

Można to zrobić przez internet, na stronie zone.gunb.gov.pl (trzeba posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną) albo tradycyjnie, wysyłając list lub udając się osobiście do lokalnego urzędu miasta lub gminy. Na rządowym portalu gov.pl można znaleźć dokładne informacje oraz wzór deklaracji.

Taka kara grozi, gdy nie złożysz deklaracji

Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela/zarządcy obiektu oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby,
  • adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja,
  • informację o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach,
  • opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela/zarządcy.

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mają na to 6 miesięcy w przypadku nieruchomości "starych", a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Warto poświęcić czas na złożenie deklaracji, bo w przeciwnym razie grozi nam grzywna w wysokości do 500 zł. Może ona wzrosnąć do 5000 zł, jeśli sprawa trafi do sądu.

Osoby, które nie złożą deklaracji , nie będą mogły też skorzystać z dotacji na wymianę pieca na gazowy i innych zielonych programów. Złożenie deklaracji pozwoli także korzystać z niższych cen węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto