Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Słubicach mamy jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie. Jednak mało kto wie o jego istnieniu

Obecnie na cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt nagrobków w różnym stanie zachowania.
Obecnie na cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt nagrobków w różnym stanie zachowania. Mariusz Kapała / GL
To prawdziwa perełka w naszym regionie. Mało kto wie, że w Lubuskiem mamy jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w całej Europie!

Cmentarz Żydowski w Lubuskiem

Choć położony bardzo blisko głównej drogi w przygranicznym mieście, to dla wielu niewidoczny. A okazuje się, że to perełka na całe województwo! Mało kto wie o jego istnieniu, a przecież cmentarz żydowski w Słubicach jest jednym z najstarszych w Europie!

Znajduje się on przy ul. Transportowej, na małej górce, po prawej stronie od wjazdu ze strony Zielonej Góry.

Możemy tam zobaczyć przede wszystkim stare, cmentarne tablice z hebrajskimi napisami, jednak najbardziej uwagę przykuwa zabytkowa umywalka do rytualnego mycia rąk. Odnaleziona została ona na posesji jednego z zakładów kamieniarskich w Drzecinie i dzięki społecznemu opiekunowi cmentarza, którym jest Roland Semik, została odzyskana i ustawiona na cmentarzu żydowskim.

Zobaczcie zdjęcia żydowskiego cmentarza, zrobione przez naszego fotoreportera:

Historia cmentarza żydowskiego w Słubicach

Małoznane wśród Lubuszan i przyjezdnych cmentarzysko skrywa niesamowitą historię.

- To właśnie tutaj prawdopodobnie spoczywają Żydzi zmarli w czasach lokacji miasta w 1253 r. Najstarsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 2 lipca 1399 r. Ostatni oficjalny pochówek odbył się tu 11 grudnia 1944 roku – opowiada R. Semik.

Cmentarz został założony przy wschodnim brzegu Odry na prywatnym gruncie rodziny Hokemann. Teren ten przejęło potem miasto. Położony jest na ówczesnych tzw. Wzgórzach Żydowskich (Judenberge) przez stulecia należał do okręgu Kunersdorf – dzisiaj Kunowice.

Od ok. 1870 roku na jego terenie wznosił się neoromański dom przedpogrzebowy z ocynkowaną kopułą zwieńczoną gwiazdą Dawida. W 1944 roku samoloty Royal Air Force zbombardowały cmentarz i uszkodziły m.in. północną ścianę domu.

Wśród pochowanych na cmentarzu był rabin Josef Teomin, zwany Peri Megadim, rabin z Frankfurtu nad Odrą w XVIII w., znany dzięki swoim komentarzom do Talmudu. Grób Teomina przez lata był celem pielgrzymek wielu Żydów. 15 maja 2008 r. do grobu rabina Teomina przybyli chasydzi z całej Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych.

W 2014 r. cmentarz decyzją Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubuskiego.

Obecnie na cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt nagrobków w różnym stanie zachowania. Teren jest ogrodzony. Klucz do bramy udostępnia Roland Semik - społeczny opiekun zabytku.

Stare cmentarze w Lubuskiem

W Lubuskiem mamy wiele starych i zapomnianych cmentarzy - poniemieckie, ewangelickie... O większości ludzie już zapomnieli i od dawna tam nie zaglądają. Czasami może się zdarzyć, że podczas zwykłego spaceru do lasu, możemy natknąć się na stare płyty cmentarne.

Jesteście ciekawi gdzie znajdziecie takie miejsca? O tym w naszych artykułach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto