Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wichura w Lubuskiem i oblodzenie. IMGW ostrzega: W nocy będzie mocno wiało. Uwaga też na oblodzone drogi i chodniki

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia, dotyczące silnego wiatru w Lubuskiem.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia, dotyczące silnego wiatru w Lubuskiem. Pixabay
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że na terenie województwa lubuskiego wystąpią silne podmuchy wiatru. IMGW wydało ostrzeżenie I stopnia. Ponadto w najbliższych dniach lubuskie drogi znów będą oblodzone.

Spis treści

Początek roku 2023 zaczyna przypominać początek zeszłego roku. Wówczas też nawiedziły nas wichury, które spowodowały duże zniszczenia. Meteorolodzy nie informują o kolejnych orkanach, które nawiedzą województwo lubuskie, ale przestrzegają przed silnym wiatrem, który nawiedzi nasz region.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia, dotyczące silnego wiatru w Lubuskiem. Jak czytamy w komunikacie: "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu".

Silny wiatr ma pojawić się w naszym regionie w nocy ze środy na czwartek (1-2 lutego). Ostrzeżenie obowiązuje od 1 lutego, od godz. 23.00 do 2 lutego, do godz. 8.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 85 procent.

Pogoda na żywo w Lubuskiem - sprawdź

Ostrzeżenie dotyczy powiatów:

  • gorzowski,
  • Gorzów Wielkopolski,
  • krośnieński,
  • międzyrzecki,
  • nowosolski,
  • słubicki,
  • strzelecko-drezdenecki,
  • sulęciński,
  • świebodziński,
  • wschowski,
  • Zielona Góra,
  • zielonogórski,
  • żagański,
  • żarski.

Oblodzenie na drogach województwa lubuskiego

IMGW przewiduje również, że w tym tygodniu będzie ślisko na lubuskich drogach i chodnikach. Według prognozy zjawisko oblodzenia (ostrzeżenie I stopnia) miałoby wystąpić od czwartku (2 lutego) do soboty (4 lutego). Prognoza dotyczy również wszystkich powiatów województwa lubuskiego. Kierowcy, uważajcie na drogach!

Weź udział w sondzie:

Trwa głosowanie...

Czy w swoim samochodzie masz zimowe opony?

Ważne informacje dla kierowców

W warunkach zimowych, kiedy droga hamowania przy 80 km/h wynosi prawie o 1/3 więcej niż na suchej nawierzchni, umiejętności kierowców przechodzą poważny sprawdzian. Trzeba szybko przypomnieć sobie kilka zasad. Jak zachować się na śliskiej nawierzchni? Jak wyjść z poślizgu? Jak i kiedy hamować?

W sytuacji optymalnej powinniśmy być przygotowani na zimowe warunki drogowe i nie powinna nas zaskakiwać pogoda za oknem. Niestety, tylko nieliczni sprawdzają prognozę i warunki na drogach, zanim nie przekonają się o nich sami. Wydłużony czas dojazdu, piesi poruszający się dużo wolniej po śliskiej nawierzchni, brak zmienionych opon na zimowe – te czynniki często zaskakują drogowców.

Co roku więc powtarza się ten sam scenariusz – zima zaskakuje większość kierowców. Jak nie popełniać tego błędu? Kiedy widzimy, że za oknem leży śnieg, a temperatury są niskie, warto założyć sobie o 20-30% więcej czasu na dojazd do wyznaczonego miejsca.

- Unikniemy dzięki temu zbędnego stresu, a co za tym idzie, zmniejszymy ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze – radzi Zbigniew Weseli, Dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Oczywiście nasz samochód powinien być dobrze przygotowany do jazdy w takich warunkach. Wcześniej wymienione opony i przegląd techniczny auta to czynności niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa, gdy zastanie nas zimowa aura.

Hamowanie na ślizgawce - jak robić to dobrze?

Znacznie wydłużona droga hamowania to coś, na co w zimie musi przygotować się każdy kierowca. Zachowanie odpowiedniego odstępu od samochodu przed nami to klucz do bezpiecznej jazdy i uniknięcia niepotrzebnych stresujących sytuacji na drodze, stłuczek, a nawet wypadków.

Pamiętajmy, aby przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć proces zatrzymywania i delikatnie nacisnąć pedał hamulca. Sprawdzimy tym samym stan oblodzenia nawierzchni, ocenimy przyczepność kół i w efekcie zatrzymamy samochód w odpowiednim miejscu – doradzają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Kiedy przy prędkości 80 km/h droga hamowania na suchym asfalcie wynosi 60 metrów, na mokrym już prawie 90 metrów, czyli o 1/3 więcej.

Droga hamowania na lodzie może wynieść nawet 270 metrów! Zbyt gwałtowne i nieumiejętne hamowanie może doprowadzić do poślizgu auta. Kierowcy nie będąc przygotowani na taką ewentualność, wpadają w panikę i maksymalnie dociskają pedał hamulca, co tylko pogarsza sytuację i uniemożliwia kontrolowane wyprowadzenie pojazdu z poślizgu.

Styczniowa anomalia pogodowa namieszała w przyrodzie:

od 16 lat

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wichura w Lubuskiem i oblodzenie. IMGW ostrzega: W nocy będzie mocno wiało. Uwaga też na oblodzone drogi i chodniki - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto