Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żyłeś, pracowałeś, a może nadal mieszkasz ,,na Moskwie" w Słubicach? Podziel się wspomnieniami, a zajdą tam zmiany!

OPRAC.: RED.
Osiedle to wyróżnia się pewną wyjątkowości w porównaniu z innymi słubickimi osiedlami, bo w pierwszych latach powojennych lokowano tam głównie przesiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich, w tym wiele osób wyznania greckokatolickiego i prawosławnego
Osiedle to wyróżnia się pewną wyjątkowości w porównaniu z innymi słubickimi osiedlami, bo w pierwszych latach powojennych lokowano tam głównie przesiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich, w tym wiele osób wyznania greckokatolickiego i prawosławnego Materiały prasowe/ Roland Semik
Czy mieszkasz lub pracujesz „na Moskwie” w Słubicach? A może tylko spędziłeś tam dzieciństwo? Jeśli tak, to Twoje doświadczenie może pomóc w udokumentowaniu losów tego nietuzinkowego osiedla i wypracowaniu pomysłów na jego rozwój w przyszłości! Właśnie rusza projekt poświęcony nowemu centrum Słubic, finansowany przez Euroregion Pro Europa Viadrina w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Geneza projektu

Od pewnego czasu miasto Frankfurt nad Odrą we współpracy z miastem Słubice ubiega się o ulokowanie w Dwumieście instytucji o nazwie Centrum przyszłości ds. transformacji europejskiej i zjednoczenia Niemiec (niem. Zukunftzentrum für europäiasche Transformation und deutsche Einheit). Instytucja miałaby powstać do 2027 r. wyłącznie z rządowych środków wartości 200 mln euro, a zatrudnienie w niej znalazłoby 180 osób, głównie związanych z historią, kulturą i rozwojem kompetencji społecznych.

Konkurs powinien zostać ogłoszony na początku i rozstrzygnięty do końca tego roku, zaś hasło kandydatury Frankfurtu brzmi „Miasto budujących mosty”.

W ramach przyszłej oferty Frankfurtu nad Odrą Słubicko-Frankfurckie Centrum Koordynacji przewidziało na I połowę 2022 r. projekt „Miejsca, ludzie i historie w Dwumieście” (niem. Orte, Menschen und Geschichten in der Doppelstadt), który ma mieć swoją odsłonę zarówno we Frankfurcie nad Odrą, jak i w Słubicach.

Koordynatorem projektu frankfurckiego „Życie w Neuberesinchen” na temat życia i mieszkańców dzielnicy Neuberesinchen w okresie od początków niemieckiej transformacji w 1987 r. do czasów współczesnych została Pani Antje Materna z Berlina, mająca bogate doświadczenie w koordynowaniu projektów kulturalnych na terenie stolicy Niemiec, ale też współpracująca z Europejskim Uniwersytetem Viadrina. We Frankfurcie przewiduje się cykl czterech spotkań (I Wspólna praca, II Wspólne mieszkanie, III Wspólne życie, IV Wspólny rozwój).

Założenia

Siostrzany, o nieco mniejszej skali projekt będzie realizowany na terenie miasta Słubice, dla Osiedla Królów Polskich i Osiedla Świerkowego, nazywanych potocznie „Moskwą” bądź „Małą Moskwą”. Osiedle to wyróżnia się pewną wyjątkowości w porównaniu z innymi słubickimi osiedlami, bo w pierwszych latach powojennych lokowano tam głównie przesiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich, w tym wiele osób wyznania greckokatolickiego i prawosławnego. Ich duża reprezentacja w jednej części miasta utrudniała szybką integrację z mieszkańcami pozostałych osiedli. W sąsiadujących z osiedlem poniemieckich koszarach wojskowych stacjonowali zarówno żołnierze sowieccy jak i polscy.

To na tym osiedlu ulokowano niegdyś siedzibę Straży Pożarnej, a od 2008 r. również Komendę Powiatową Policji. To tu niedawno powstała cerkiew Opieki Matki Bożej, a w ścisłym sąsiedztwie wznoszą się instytucje, które zajęły miejsce dawnych koszar wojskowych: Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, Prokuratura Rejonowa, Sąd Rejonowy, nowa siedziba Urzędu Miejskiego z 2000 r. i nowy dworzec autobusowy z 2016 r. Niedawno ukończono budowę skateparku z pumptrackiem, a przez liczne inwestycje okolica coraz dobitniej staje się nowym centrum miasta.

W 2017 r. Gmina Słubice zdecydowała o objęciu znacznej części Małej Moskwy gminnym programem rewitalizacji. Dokument przygotowano ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Co zaplanowano?

Planowany na pierwszą połowę tego roku mały projekt pod nazwą „Życie na Małej Moskwie w Słubicach”, monitorowany przez Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji i finansowany przez Euroregion Pro Europa Viadrina, obejmie swoim zasięgiem dwa około dwugodzinne spotkania warsztatowe w kwietniu b.r., tj. we wtorek 5 kwietnia „Mieszkanie, życie i praca na Małej Moskwie w Słubicach” (wymiana doświadczeń) oraz we wtorek 26 kwietnia „Wspólny rozwój – pomysły na rozwój Małej Moskwy w Słubicach” (pomysły na poprawę warunków życia w przyszłości). Warsztaty posłużą wymianie wspomnień i licznych doświadczeń byłych i obecnych mieszkańców osiedla z naciskiem na okres ostatnich 35 lat (1987-2022). Z obu spotkań powstanie krótki materiał filmowy, a na czerwiec przewidziano spotkanie mieszkańców słubickiej „Moskwy” i frankfurckiej dzielnicy „Neuberesinchen”.

Zaproszenie do udziału

Do udziału w warsztatach mile widziani są przedstawiciele różnych pokoleń i grup społecznych, począwszy od młodzieży uczęszczającej do pobliskich szkół, przez młode osoby „na dorobku”, ludzi średniego wieku, aż po seniorów. Osoby chętne do podzielenia się swoją wiedzą na temat „Moskwy” w Słubicach oraz do udziału w kwietniowych warsztatach proszone są o kontakt z organizatorami, tj. Roland Semik (tel. kom. 692 955 404, mail: [email protected]) albo Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji (mail: [email protected]).

Koordynatorem słubickiego projektu został regionalista Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą. W imieniu partnera projektu - Gminy Słubice w prace organizacyjne włączyła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słubicach oraz grupa uczniów pod opieką nauczycielki Pani Luizy Perlikiewicz-Wanago, którzy przygotują pytania do dawnych i obecnych mieszkańców „Moskwy”.

Organizatorzy skorzystają też z doświadczenia stowarzyszenia My Life – historia opowiedziana, które od lat spisuje i gromadzi życiorysy mieszkańców regionu po obu stronach Odry. To otwiera możliwość poszukiwania źródeł w Archiwum Ludzkich Losów przy Collegium Polonicum oraz spisania w ramach projektu kilku kolejnych, słubickich życiorysów!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto