Emeryci i renciści dostaną w lutym zwrot nadpłaconego podatku

OPRAC.: (b)
Udostępnij:
Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach - informuje ZUS. - Wraz ze świadczeniem za luty, niektórzy z nich otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

W piątek, 7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach.

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne - emerytury i renty nie będą pomniejszanie.

Nowa kwota „na rękę” będzie obowiązywała od lutego. Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym mogą spodziewać się wyrównania.

- Większość emerytów skorzysta na Polskim ładzie. Najwięcej, osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 zł miesięcznie, która wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny - podaje ZUS. - Emeryt z takim świadczeniem przed zmianą przepisów otrzymywał „na rękę” 2088 zł. Dziś jego świadczenie netto wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. Daje to kwotę 2244 zł rocznie więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty.

Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli obecnie 1250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna „na rękę” 1067 zł. Dzięki zmianom świadczenie wzrosło do 1138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Do 120 tys. zł wzrośnie też pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie