MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jest kolejny krok w kierunku budowy obwodnicy Słubic. Będzie przetarg na dokumentację

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Nowa obwodnica ma wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.
Nowa obwodnica ma wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Archiwum GL
Niebawem ma ruszyć przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej obwodnicy Słubic. Planowana blisko dziesięciokilometrowa droga wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta, skróci czas podróży i zwiększy bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców. Kiedy ruszy ta ważna i długo wyczekiwana inwestycja?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze szykuje się do ogłoszenia przetargu na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz dokumentację projektową dla obwodnicy Słubic. Mają one określić, gdzie oraz jak będzie przebiegać planowana droga. To kolejny krok w kierunku tej niezwykle ważnej i długo wyczekiwanej inwestycji.

Przeczytaj też: Rozpoczęła się budowa kolejnego odcinka obwodnicy Drezdenka

Koszty dokumentacji pokryje gmina

W ubiegłym roku, po wielu staraniach ze strony władz gminy oraz lubuskich samorządowców, w ministerstwie infrastruktury podpisany został program inwestycji, który dał zielone światło do opracowania dokumentacji projektowej.

Podczas tego spotkania ustalono również, że gmina pokryje koszty realizacji dokumentacji projektowej, a za przetarg, nadzór i koordynację oraz rozliczenia odpowiadać będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Już dzień później Rada Miejska w Słubicach jednogłośnie podjęła uchwałę pozytywnie opiniując podpisanie porozumienia z GDDKiA - informuje gmina Słubice.

Szacunkowy koszt przygotowania dokumentacji to prawie osiem milionów złotych, ale ostateczna kwota, jaką gmina będzie musiała wydać na ten cel znana będzie dopiero po rozstrzygnięciu przetargu.

W mieście będzie ciszej i bezpieczniej

Głównym celem planowanej inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Słubic. Dzięki rozdzieleniu ruchu lokalnego i tranzytowego będzie bezpieczniej, ale przede wszystkim poprawią się warunki życia mieszkańców. Każdego dnia lokalnymi drogami przejeżdża kilka tysięcy samochodów, które zakłócają ich spokój i powodują ogromne uciążliwości w postaci hałasu oraz spalin.

Kiedy ruszą pierwsze prace budowlane?

Obwodnica Słubic została zaplanowana jako droga jednojezdniowa o dwóch pasach ruchu i długości około dziesięciu kilometrów. Nowe rozwiązanie komunikacyjne ma spowodować także wzrost atrakcyjności inwestycyjnej miasta oraz zwiększyć możliwości rozwojowe pobliskiej strefy ekonomicznej. Już wiadomo, że prace budowlane związane z realizacją inwestycji rozpoczną się najwcześniej w 2031 roku i potrwają około 2 lat.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest kolejny krok w kierunku budowy obwodnicy Słubic. Będzie przetarg na dokumentację - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto