Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po śmierci matki, Czytelniczka miała wyprowadzić się z rodzinnego domu. Gdzie można otrzymać darmową pomoc prawną?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Na bezpłatne porady w Zielonej Górze obowiązują zapisy: 
pod nr tel.: 68 456 48 34 
(w dni robocze – poniedziałek: 8.30-16.00, wtorek-czwartek: 8.30-15.30, piątek: 8.30-15.00)
Możliwe jest też osobiste umówienie wizyty w Biurze Obsługi Interesanta w budynku Urzędu Miasta przy ul. Podgórnej 22 w Zielonej Górze.
Na bezpłatne porady w Zielonej Górze obowiązują zapisy: pod nr tel.: 68 456 48 34 (w dni robocze – poniedziałek: 8.30-16.00, wtorek-czwartek: 8.30-15.30, piątek: 8.30-15.00) Możliwe jest też osobiste umówienie wizyty w Biurze Obsługi Interesanta w budynku Urzędu Miasta przy ul. Podgórnej 22 w Zielonej Górze. pixabay.com
"Po śmierci mamy, brat kazał mi się wyprowadzić z mieszkania". Tak zaczyna się jedna z wielu smutnych i trudnych historii naszych Czytelników. W trudnej sytuacji finansowej za darmo można otrzymać pomoc prawną. Można się zgłaszać do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. W województwie lubuskim jest ich szesnaście.

Trudny problem finansowy, mieszkaniowy, z pracą. Co robić?

– W banku mi mówią, że pieniądze mam, ale mi ich nie wypłacą, a ja nie mam z czego żyć – zaczął opowieść mieszkaniec Zielonej Góry i trudno mu było powstrzymać zdenerwowanie i łzy. – Nie wiem, do kogo zwrócić się po pomoc.
W innej historii zielonogórzanka po śmierci mamy musiała szukać nowego lokum, bo brat kazał się jej wyprowadzić z mieszkania, które dzieliła z matką. Nie brakuje też spraw, w których mieszkańcom grozi egzekucja komornicza.
W zielonogórskim Stowarzyszeniu Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM zdają sobie sprawę, że wciąż wiele osób nie wie, że może skorzystać z darmowej porady prawnej. Stąd akcja informacyjna w powiatach, w których jest to możliwe.

– W 2023 roku współpracujemy z powiatami gorzowskim, nowosolskim, międzyrzeckim, słubickim, wschowskim, żagańskim, żarskim oraz miastami Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra – informuje CIVIS SUM.

W województwie lubuskim jest szesnaście punktów darmowej pomocy prawnej. Np. w powiecie wschowskim punkty nieodpłatnej pomocy prawnej działają we Wschowie, Sławie i Szlichtyngowej, w powiecie nowosolskim: w Nowej Soli Kożuchowie i Nowym Miasteczku.

Bezpłatne porady prawne. W jakich sprawach?

Po poradę prawną można zgłosić się w wielu sprawach np. dotyczących zadłużenia, mieszkania, czy spraw związanych ze spadkiem. Kategorie tych to: lokal mieszkalny, przestępstwa i wykroczenia, rodzina, dziedziczenie, opieka i kształcenie, własność rzeczy ruchomych i nieruchomości, świadczenia i zasiłki, zadłużenia, roszczenia i zobowiązania finansowe, zatrudnienie, zdrowie, urzędy i sądy.

– Klienci korzystający z pomocy prawnej w punktach pomocy w 2023 roku najczęściej zgłaszali się z problemami dotyczącymi spraw rodzinnych. Pytają o sposoby rozwiązania małżeństwa, o sprawy dotyczące pozbawienia władzy rodzicielskiej, przyznania alimentów na dziecko, wysokości tych alimentów i ich podnoszenia – informuje CIVIS SUM.

Klienci pytają też często o sprawy dziedziczenia, np. o uprawnienie do dziedziczenia, zasady dziedziczenia ustawowego i testamentowego, kiedy należy się zachowek, i co z długami spadkowymi.

Pytania dotyczą też możliwości przekazania swojego majątku za życia i na wypadek śmierci (chodzi wtedy o testament, zmianę testamentu, darowizny, czy odwołanie darowizny).

Dużo pytań dotyczy zadłużeń, zwłaszcza trudności ze spłatą długu i egzekucją komorniczą. Klienci przychodzą też z problemami z pracą, chodzi często o sposoby rozwiązania umowy przez pracodawcę lub pracownika i okresy wypowiedzenia. Stawiane są też pytania o procedury sądowe (terminy, doręczenia, koszty, możliwości skorzystania z pomocy pełnomocnika z urzędu).

Z informacji stowarzyszenia wynika, że udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń po umówieniu terminu wizyty. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością. Na poradę należy zabrać ze sobą całą posiadaną dokumentację w sprawie.

Czytaj też:

Darmowe porady prawne. Kto może skorzystać z takiej pomocy?

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Przed uzyskaniem porady, osoba ta składa oświadczenie, że nie stać ją na płatną pomoc prawną. Stowarzyszenie CIVIS SUM informuje też, że z bezpłatnej porady może również skorzystać osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku. Taki przedsiębiorca przed uzyskaniem pomocy dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku oraz zaświadczenia (lub oświadczenie) o uzyskanej pomocy de minimis, jaką otrzymał w roku, w którym chce otrzymać bezpłatną pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych.
Jak i kiedy można umówić się na wizytę, można sprawdzić na portalu www.edukacja-prawna.info.pl. Warto śledzić też profil na FB https://www.facebook.com/bpo.zgora.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Coraz więcej Polaków nie płaci czynszu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Po śmierci matki, Czytelniczka miała wyprowadzić się z rodzinnego domu. Gdzie można otrzymać darmową pomoc prawną? - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto