MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Potulice pamiętają. To już 72. rocznica wyzwolenia obozu [zdjęcia]

Redakcja
Obóz w Potulicach oswobodzony został w styczniu 1945 r. Główne uroczystości rocznicowe organizowane są jednak zawsze wiosną. 

Obóz w Potulicach oswobodzony został w styczniu 1945 r. Główne uroczystości rocznicowe organizowane są jednak zawsze wiosną. 

Cmentarz ofiar wypełniły tłumy. Bo na uroczystości  do Potulic przyjeżdżają  autokarami z całej Polski setki osób, wśród nich kombatanci, byli więźniowie i rodziny tych, co zostali w Potulicach na zawsze.

Na cmentarzu ofiar w Potulicach u odprawiona została rocznicowa msza św., której przewodniczył w tym roku ks. Krzysztof  Amborski, proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił chór z Więcborka. Grała też orkiestra wojskowa z Bydgoszczy.

Specjalny program  na cmentarzu zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół im. Dzieci Potulic w Potulicach. Harcerze poprowadzili apel poległych.
- Nie możemy mówić o wyzwoleniu obozu w Potulicach przez jakiekolwiek oddziały wojskowe. Nim dotarły one do Potulic nie było już załogi. Niemcy uciekli -  mówił Sławomir Napierała, burmistrz Nakła. Przypomniał tragiczną historię tego miejsca. - Pierwszych Polaków przywieziono do Potulic w 1941 r. Trafili do baraków znajdujących się w dawnej posiadłości hrabiny Anieli Potulickiej.  Jesienią 1941 r. zaczęto budować obóz. Dwa lata późnej liczył on już 30 baraków. Przewinęło się przez nie ponad 30 tysięcy naszych rodaków, głównie rodziny z dziećmi....

Kwiaty i znicze zapłonęły też pod obeliskiem znajdującym się przed bramą więzienia w Potu-licach, dawną bramą obozu.  Podczas uroczystości kombatanci udekorowali medalami Jacka Kiersznickiego, dyrektora Zespołu Szkół w Potulicach oraz  sołtysa Potulic Tadeusza Matczuka.
Obóz w Potulicach oswobodzony został w styczniu 1945 r. Główne uroczystości rocznicowe organizowane są jednak zawsze wiosną. Obóz w Potulicach oswobodzony został w styczniu 1945 r. Główne uroczystości rocznicowe organizowane są jednak zawsze wiosną. Cmentarz ofiar wypełniły tłumy. Bo na uroczystości do Potulic przyjeżdżają autokarami z całej Polski setki osób, wśród nich kombatanci, byli więźniowie i rodziny tych, co zostali w Potulicach na zawsze. Na cmentarzu ofiar w Potulicach u odprawiona została rocznicowa msza św., której przewodniczył w tym roku ks. Krzysztof Amborski, proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił chór z Więcborka. Grała też orkiestra wojskowa z Bydgoszczy. Specjalny program na cmentarzu zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół im. Dzieci Potulic w Potulicach. Harcerze poprowadzili apel poległych. - Nie możemy mówić o wyzwoleniu obozu w Potulicach przez jakiekolwiek oddziały wojskowe. Nim dotarły one do Potulic nie było już załogi. Niemcy uciekli - mówił Sławomir Napierała, burmistrz Nakła. Przypomniał tragiczną historię tego miejsca. - Pierwszych Polaków przywieziono do Potulic w 1941 r. Trafili do baraków znajdujących się w dawnej posiadłości hrabiny Anieli Potulickiej. Jesienią 1941 r. zaczęto budować obóz. Dwa lata późnej liczył on już 30 baraków. Przewinęło się przez nie ponad 30 tysięcy naszych rodaków, głównie rodziny z dziećmi.... Kwiaty i znicze zapłonęły też pod obeliskiem znajdującym się przed bramą więzienia w Potu-licach, dawną bramą obozu. Podczas uroczystości kombatanci udekorowali medalami Jacka Kiersznickiego, dyrektora Zespołu Szkół w Potulicach oraz sołtysa Potulic Tadeusza Matczuka. Maja Stankiewicz
Obóz w Potulicach oswobodzony został w styczniu 1945 r. Główne uroczystości rocznicowe organizowane są jednak zawsze wiosną.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zgadnij kto to? Sportowe gwiazdy jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto