MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy zapowiadają blokadę przejścia granicznego w Świecku. Ma potrwać niemal miesiąc!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Rolnicy zgłosili już protest na drogach dojazdowych do przejścia granicznego w Świecku. Ma być ono zablokowane do 20 marca.
Rolnicy zgłosili już protest na drogach dojazdowych do przejścia granicznego w Świecku. Ma być ono zablokowane do 20 marca. Google Street View / Jakub Pikulik
Rolnicy zapowiadają wielki protest na drogach dojazdowych do Świecka. Zapowiadają blokadę dróg prowadzących do przejścia granicznego w Świecku oraz trasy Słubice - Zielona Góra. Protest ma się rozpocząć 25 lutego i potrwać aż do 20 marca.

Spis treści

Informacją o planowanym strajku rolników w okolicy Słubic znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej gminy. Zgromadzenie publiczne (tak oficjalnie nazywa się planowany protest) rozpocznie się 25 lutego o godzinie 13.00. Rolnicy planują zablokować węzeł przy autostradzie A2, drogi zjazdowe, wjazdowe, drogę do przejścia granicznego w Świecku oraz drogę krajową nr 29 do Zielonej Góry.

Zblokowany węzeł drogowy

Tak brzmi oficjalny komunikach dotyczący blokady węzła:

Zablokowany będzie węzeł drogowy trasa Słubice- Zielona Góra (droga Nr 29) z trasą Poznań – Berlin (droga E-30) oraz droga od wyżej wymienionego węzła do przejścia granicznego Świecko w obu kierunkach - wszystkie pasy ruchu (E-30).

Mapa: rolnicy zapowiadają blokadę węzła przy autostradzie A2 obok Świecka

Przejście graniczne w Świecku będzie zablokowane

Oznacza to, że do Słubic nie będzie można wjechać, ani wyjechać droga nr 29. Co więcej, nie będzie możliwy zjazd do przejścia granicznego w Świecku, ani wyjazd z tego przejścia w żadnym kierunku już po przekroczeniu granicy. Oznacza to zablokowanie przejścia granicznego w Świecku. To z kolei pociągnie za sobą kolejne konsekwencje. Jeszcze bardziej zwiększy się ruch do i z Niemiec przez most graniczny w Słubicach. Ale tędy mogą przejeżdżać tylko samochody osobowe. Pojazdy ciężarowe będą musiały korzystać z innych przejść, np. w Gubinie czy Kołbaskowie.

W Kostrzynie szykują się na wzmożony ruch

Blokada przejścia granicznego w Świecku może oznaczać również kłopoty dla Kostrzyna nad Odrą. Poza Słubicami to najbliższe miejsce, gdzie samochodem osobowym do 3,5 tony można przekroczyć granicę z Niemcami. Miasto już teraz jest sparaliżowane przez korki. A ruch najpewniej będzie jeszcze większy. Więcej pojazdów ciężarowych będzie przekraczać granicę w Gubinie. tU również od 25 lutego możemy się spodziewać większego ruchu oraz utrudnień.

Dlaczego rolnicy protestują?

Powody strajku cały czas są niezmienne. Rolnicy protestują przeciwko niekontrolowanemu napływowi produktów rolniczych z Ukrainy. Sprzeciwiają się też Zielonemu ładowi, który ma sprawić, że produkcja rolnicza ma odbywać się w sposób jeszcze bardziej ekologiczny. Do 2050 roku UE chce doprowadzić do neutralności klimatycznej, czyli m.in. do zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych.

Wideo: Zielonogórska policja o proteście rolników

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rolnicy zapowiadają blokadę przejścia granicznego w Świecku. Ma potrwać niemal miesiąc! - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto