MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa na budowę obwodnicy Krosna Odrzańskiego podpisana! Prace potrwają do końca 2027 roku

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Utrudnienia, korki, to częsty widok w Krośnie Odrzańskim. Obwodnica ma odciążyć miasto i zwiększyć bezpieczeństwo.
Utrudnienia, korki, to częsty widok w Krośnie Odrzańskim. Obwodnica ma odciążyć miasto i zwiększyć bezpieczeństwo. Łukasz Koleśnik
Zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że w czwartek (7 marca) podpisana została umowa z wykonawcą obwodnicy Krosna Odrzańskiego. Inwestycja będzie kosztować ponad 300 mln zł, a oddanie obwodnicy do użytku planowane jest na koniec 2027 roku.

Budowa obwodnicy Krosna Odrzańskiego, po wielu latach oczekiwań, w końcu staje się faktem! Zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że w czwartek (7 marca) podpisana została umowa z wykonawcą obwodnicy Krosna Odrzańskiego.

- Podpisaliśmy dziś umowę na budowę obwodnicy Krosna Odrzańskiego w ciągu DK29 - informuje Anna Jakubowska, rzecznik GDDKiA, oddział w Zielonej Górze. - Trasę o długości 11,3 km w ciągu DK29 zrealizuje, w systemie "Projektuj i buduj", firma POLAQUA.

Obwodnica Krosna Odrzańskiego gotowa do końca 2027 roku!

Wartość robót budowlanych wykonawca wycenił na ponad 305 mln zł. Oddanie obwodnicy do użytku planowane jest na grudzień 2027 r.

- W pierwszej kolejności zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), na co ma siedemnaście miesięcy — informuje. A. Jakubowska. - Kolejne 22 miesiące zajmie budowa drogi, z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca.

Przebieg obwodnicy Krosna Odrzańskiego. Będzie nowy most na Odrze

Obwodnica o długości 11,3 km będzie biegła po nowym śladzie, omijając Krosno Odrzańskie. Jej początek zlokalizowany będzie na DK29 w rejonie Osiecznicy, a koniec na DK32 w rejonie Połupina.

- Nowa droga będzie omijała Krosno Odrzańskie od strony północnej i wschodniej — to wariant zatwierdzony decyzją środowiskową, jako najkorzystniejszy pod kątem techniczno-ekonomiczno-środowiskowym — wyjaśnia A. Jakubowska.

W ramach inwestycji wykonawca zbuduje most na Odrze. To druga z sześciu inwestycji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, która przeszła do fazy realizacji.

Sześć obwodnic w województwie lubuskim

Obecnie przez Krosno Odrzańskie przejeżdża średnio ponad 14 tys. pojazdów na dobę. To sprawiało, że obecnie remontowany, zabytkowy most na Odrze był mocno eksploatowany, a samo poruszanie się przez stolicę powiatu krośnieńskiego było mocno utrudnione. Przy drobnych remontach dróg czy nawet kolizjach, szybko powstawały duże utrudnienia.

Budowa obwodnicy znacząco zmieni sytuację w mieście poprzez wybudowanie nowej przeprawy przez Odrę. - Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Krośnie Odrzańskim — mówi. A. Jakubowska.

Obwodnica Krosna Odrzańskiego jest jedną z sześciu zaplanowanych do realizacji w województwie lubuskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Pozostałe obwodnice to: 

  • Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22, która jest już na etapie realizacji,
  • Wschowy w ciągu DK12, dla której została już wydana decyzja środowiskowa,
  • Kostrzyna nad Odrą w ciągu DK31, Dobiegniewa w ciągu DK22 oraz Przytocznej w ciągu DK24, które są na etapie procedury wydawania decyzji środowiskowej.
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Umowa na budowę obwodnicy Krosna Odrzańskiego podpisana! Prace potrwają do końca 2027 roku - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto