Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Kleista opowie nam historię [PROJEKT WIEŻY]

Beata Bielecka, UM Słubice
Bruksela daje ponad 1 mln euro na budowę wieży
Bruksela daje ponad 1 mln euro na budowę wieży architekt Łukasz Biernacki.
To już pewne. Dostaniemy 1,1 mln euro na budowę Wieży Kleista. 12 lipca polsko-niemiecki Komitet Monitorujący ogłosił listę inwestycji, które zostaną sfinansowane z pieniędzy unijnych. W ramach tego projektu zostanie również podświetlony most łączący Słubice i Frankfurt. - Jestem przekonany, że zyskamy atrakcję turystyczną – mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz i wspomina, że w przeszłości Wieża Kleista była ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców i turystów.

Postawiono ją w 1892 roku w dawnej dzielnicy Dammvorstadt (dzisiejsze Słubice) na tzw. Wzgórzach Żydowskich, w okolicy gdzie wcześniej zbudowano stadion. Wieżę nazwano imieniem Ewalda von Kleista. Był on pruskim wojskowym, pisarzem, członkiem loży masońskiej. Został ciężko ranny w sierpniu 1759 roku podczas bitwy pod Kunowicami. Po śmierci młodego żołnierza panował jego kult. Tworzono na jego cześć wiersze, pojawiał się na obrazach. Ewald był stryjecznym dziadkiem, innego ze znanych Kleistów- Heinricha, urodzonego w 1777 roku, we Frankfurcie nad Odrą, pisarza przełomu oświecenia i romantyzmu, który przeszedł do historii literatury. Frankfurt dumny z Kleistów określa się dziś jako Kleist Stadt.

Słubice i Frankfurt, pielęgnując lokalną historię, wytyczyły kilka lat temu, po obu stronach Odry, Szlak Kleista. Zahacza o ważne miejsca opowiadające o przeszłości. Kolejnym krokiem jest budowa Wieży Kleista. Kiedy dokładnie ruszy ta inwestycja trudno powiedzieć, bo gmina jest na razie na początku całej procedury niezbędnej do tego, żeby mogła ogłosić przetarg.

Budowa Wieży Kleista to kontynuacja projektu, w ramach którego, w 2014 roku we Frankfurcie odbudowano Dom Bolfrasa. Historia kamienicy przy frankfurckim rynku sięga średniowiecza. Pod koniec XVI w. jego właścicielami została rodzina Bolfras, zasłużona dla miasta. Jej dom stał na frankfurckim rynku do 1945 roku. Po 70 latach od jego zburzenia Niemcy postanowili go odbudować. Obecnie znajduje się tu m.in. polsko-niemiecka informacja turystyczna i Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, które zajmuje się wspólnym marketingiem obu miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto