Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliżają się święta. To niestety okres, w którym ludzie pozbywają się swoich psów - mówią Animalsi

Redakcja
Ten pies został porzucony. Zajęli się nim Animalsi.
Ten pies został porzucony. Zajęli się nim Animalsi. Animals Słubice
Problem bezpańskich psów znów się potęguje. Bezmyślni właściciele nie zdają sobie sprawy - albo się nie przejmują - że porzucony przez nich pies przeżywa horror. Nie dość, że nie ma przy nim już tych, których najbardziej kochał, to jest narażony na chłód, głód i ataki innych zwierząt. Jak możemy mu pomóc?

- Pies błąka się po wsi. Jest przyjazny, ale wystraszony. Co mam zrobić? - z takimi pytaniami dzwonią do nas Czytelnicy.

Pierwszym krokiem powinien być telefon do instytucji odpowiedzialnej w danej gminie za bezpańskie psy, która ma obowiązek psiaka umieścić w schronisku. Nie jest to jednak takie proste. Na przykład w schronisku w Górzycy nie zawsze jest miejsce i trzeba kilka dni poczekać, aż się zwolni. W Słubicach z kolei nie o każdej godzinie można dodzwonić się do straży. Podobnie w miejscowościach, gdzie odpowiedzialne za to są urzędy gmin, a te pracują do 15.00. Co wtedy?

- Jeśli mamy możliwość, powinniśmy przetrzymać takiego psa. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możemy tego zrobić, zapytajmy sąsiada, znajomego, czy takie miejsce by się u niego znalazło - mówi Jerzy Banaszak, szef słubickiego Stowarzyszenia Ochrony Praw Zwierząt Animals Słubice. - Zanim kogoś znajdziemy, dajmy psu wodę i kupmy coś do jedzenia.

Są dwa okresy w ciągu roku, kiedy ludzie nagminnie pozbywają się psów. Pierwszy, kiedy wyjeżdżają na wakacje, drugi w okresie zimowym, kiedy planują wyjazd na przedłużone do sylwestra święta.

- Ktoś bierze słodkiego szczeniaczka, a gdy ten nasika parę razy na dywan lub planowany jest dłuższy wyjazd, to ląduje w schronisku, w gorszym przypadku w lesie. Wtedy grozi psiakowi atak innych zwierząt, albo odstrzelenie przez myśliwych. Tacy ludzie powinni być naprawdę srogo karani - mówi Ilona Rasińska ze Słubic. - Powinno się wprowadzić obowiązkowe czipowanie psów i kotów.

Gdzie telefonować w podobnych przypadkach?

W Słubicach informację o bezdomnym zwierzaku można przekazać straży miejskiej, tel. 95 758 3671 w.300 lub 95 737 2070.

Górzyca: Zakład Gospodarki Komunalnej, 95 759 12 73

Rzepin: referat gospodarki komunalnej, 95 759 60 91

Ośno Lubuskie: urząd miasta, 95 757 1335.

Jeśli jest po godzinach pracy urzędów, możemy powiadomić policję, która z kolei powiadomi weterynarza i rozpocznie procedurę „zabezpieczenia” psa.

Trwa głosowanie...

Czy zwracasz uwagę na bezdomnego psa?

Zobacz wideo: Żabice: Wataha psów gryzie jednego z nich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto