Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty” odwołany ze stanowiska. Decyzję podjęto w ministerstwie środowiska

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Konrad Wypychowski został odwołany ze stanowiska 20 listopada 2023 r.
Konrad Wypychowski został odwołany ze stanowiska 20 listopada 2023 r. Jakub Pikulik
Konrad Wypychowski nie jest już dyrektorem Parku Narodowego „Ujście Warty”. Decyzję podjęto w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Decyzja zapadła pod koniec listopada.

Konrad Wypychowski funkcję dyrektora Parku Narodowego „Ujście Warty” pełnił od 2002 r. Pod koniec listopada do redakcji GL napłynęły sygnały o tym, że dyrektor został odwołany. Zapytaliśmy u źródła, czy faktycznie taka decyzja miała miejsce. „Dyrektor Parku Narodowego "Ujście Warty" pan Konrad Wypychowski został odwołany ze stanowiska 20 listopada 2023 r.” – informuje biuro prasowe Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zobacz wideo: Gazeta Lubuska. Słońsk. W Parku Narodowym "Ujście Warty" powstała wiata obserwacyjna

od 16 lat

Dyrektora odwołał minister

Jakie były powody odwołania dotychczasowego dyrektora? Tego urzędnicy z ministerstwa nie wyjaśniają. Podkreślają, że na mocy stosownych przepisów dyrektorzy parków narodowych zostają powołani i odwoływani przez właściwego ministra. „Ustawa gwarantuje ministrowi wyłączną kompetencję w tym zakresie, nie przewidując jednocześnie, podstawy prawnej dla uzasadniania dla decyzji ministra” – podkreśla biuro prasowe Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Echa afery z dotacjami dla rolników

Sprawa odwołania dyrektora prawdopodobnie ma z aferą, która wybuchła na początku 2023 w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała potężne nieprawidłowości, dotyczących dzierżawy gruntów na terenach parku narodowego oraz dotacji rolniczych związanych z tymi terenami. NIK twierdzi, że zdefraudowano ponad 15 mln zł! Mieszkańcy okolicznych miejscowości wskazują, że "lewe interesy" przeprowadzane są tutaj od około 20 lat! Sprawą zainteresowała się prokuratura, aresztowano kilka osób, m. in. znanych i prominentnych przedsiębiorców ze Słońska. Zatrzymane osoby wciąż znajdują się w areszcie.

Trwa śledztwo prokuratury

Prokuratura nie zdradza więcej informacji w tej sprawie. Śledczy podkreślają, że sprawa jest skomplikowana, wielowątkowa i dla dobra śledztwa na razie nie są ujawniane kolejne informacje. - Trwają czynności dochodzeniowo-śledcze, to delikatna sprawa. Na tym etapie trzeba zgromadzić mocny materiał dowodowy – podkreśla w rozmowie z GL prokurator Łukasz Gospodarek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp..

Park
Obecnie obowiązki dyrektora Parku Narodowego „Ujście Warty” pełni Wioletta Chara. Park Narodowy "Ujście Warty" został utworzony 1 lipca 2001 r. Ma powierzchnię 8.074 ha i obejmuje rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry. Siedziba dyrekcji parku znajduje się w Chyrzynie koło Kostrzyna nad Odrą. Park znajduje się na terenie trzech gmin: Kostrzyn nad Odrą, Słońsk i Witnica. Otulina Parku, oprócz wymienionych gmin, leży też na terenie gminy Górzyca. To najmłodszy park narodowy na terenie Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty” odwołany ze stanowiska. Decyzję podjęto w ministerstwie środowiska - Sulęcin Nasze Miasto

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto