MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Remont dworca w Sulechowie dobiega końca. Wiemy, kiedy inwestycje w Czerwieńsku, Bytomiu, Zbąszynku...

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Kończą się prace remontowe dworca kolejowego w Sulechowie. Trwają w Rzepinie, niedługo rozpoczną się w innych miejscowościach...
Kończą się prace remontowe dworca kolejowego w Sulechowie. Trwają w Rzepinie, niedługo rozpoczną się w innych miejscowościach... Tomasz Rybarczyk
O remonty lubuskich dworców kolejowych zapytaliśmy Bartłomieja Sarnę z Wydziału Współpracy z Mediami, Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A. Oto co, odpowiedział na nasze pytania.

1. Na jakim jest dziś etapie, kiedy planowane jest jego oddanie do użytku pasażerom remontowanego dworca w Sulechowie?
Przebudowa dworca kolejowego Sulechów, mająca na celu jego dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest na ostatniej prostej. Praktycznie zakończono roboty we wnętrzu dworca w zakresie przestrzeni związanych z obsługa pasażerów, w których obecnie są montowane elementy wyposażenia tj. oznakowanie, piktogramy, ławki czy gabloty. Trwają również prace przy przygotowaniu pomieszczenia, gdzie znajdą się urządzenia dla pracy pompy ciepła. W trakcie jest również konfiguracja i uruchamianie systemów na dworcu. Na zewnątrz budynku prowadzone są prace przy wykonaniu kanalizacji deszczowej i układaniu nawierzchni w sąsiedztwie obiektu. Planowany termin otwarcia dworca w Sulechowie to przełom wiosny i lata bieżącego roku.

Kończą się prace remontowe dworca kolejowego w Sulechowie. Trwają w Rzepinie, niedługo rozpoczną się w innych miejscowościach...

Remont dworca w Sulechowie dobiega końca. Wiemy, kiedy inwes...

2. Co zyskają po modernizacji tego dworca podróżni?
Po przebudowie dworca w Sulechowie podróżni zyskają dworzec przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pozbawiony barier architektonicznych, a także wyposażony w wiele usprawnień w strefie obsługi podróżnych oraz w najbliższym otoczeniu dworca. Obiekt będzie wyposażony m.in. w toaletę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnościami, mapy z planem dotykowym dworca, ścieżki wolne od przeszkód oraz oznaczenia w alfabecie Braille`a. Nową jakość i estetykę zyskają również przestrzenie obsługi pasażerów, które zostaną wyposażone w nowe ławki, kosze oraz gabloty. Sam budynek stanie się również bardziej ekologiczny, dzięki wprowadzeniu pompy ciepła czy energooszczędnego oświetlenia. Dzięki inwestycji na dworcu i w jego otoczeniu będzie również bezpieczniej, gdyż obiekt zostanie wyposażony w nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

3. Czy to już jest ostatni dworzec remontowany w województwie lubuskim czy jeszcze gdzieś trwa modernizacja?
Poza przebudową dworca w Sulechowie trwa również przebudowa dworca w Rzepinie. Ma ona szerszy zakres, gdyż jest to kompleksowa przebudowa budynku dworca. Obecnie inwestycja jest na etapie prac budowlanych. Planujemy, że podróżni skorzystają z dworca w Rzepinie po przebudowie jesienią bieżącego roku. W programie jest jeszcze jedna inwestycja na etapie przygotowania - Gorzów Wielkopolski.
W województwie lubuskim w ramach pierwszej edycji Programu Inwestycji Dworcowych (na lata 2016-2023) do tej pory zakończyliśmy przebudowy dworców Żagań (zakończono w 2019 r.), Witnica, Świebodzin (zakończono w 2023 r.), Nowiny Wielkie i Babimost (zakończono w 2024 r.).

4. Jakie są dalsze plany, dotyczące remontów dworców w Lubuskiem?
W ramach kontynuacji Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030, która została ogłoszona w sierpniu zeszłego roku, w województwie lubuskim planujemy zmodernizować kolejne dworce. Na liście podstawowej znalazły się trzy dworce, w tym Bytom Odrzański, Żary oraz część dworca w Zbąszynku znajdująca się na peronie, a na liście rezerwowej dalszych 9 obiektów, w tym m.in. Czerwieńsk czy Wschowa.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont dworca w Sulechowie dobiega końca. Wiemy, kiedy inwestycje w Czerwieńsku, Bytomiu, Zbąszynku... - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto