Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Sprawdź, jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Z wakacji lubimy przywozić pamiątki dla siebie i bliskich. Może się jednak zdarzyć, że zamiast przyjemności sprawimy sobie kłopoty. Czego nie wolno przewozić przez granicę?

Wyjazdy za granicę. O czym warto pamiętać?

– Wakacje trwają w pełni. Bardzo dużo osób wyjeżdża za granicę. Dlatego warto pamiętać o tym, że niektóre pamiątki, które chcemy przywieźć z podróży należy zgłosić, a niektórych w ogóle nie można przewozić do Polski – przestrzega Ewa Markowicz, rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. – Chciałabym zaznaczyć, że jako granicę rozumiemy zewnętrzną granicę UE, a nie granicę Polski. Przepisy wewnątrz UE są dużo bardziej liberalne i ograniczeniom podlegają w zasadzie tylko wyroby akcyzowe. Trzeba dodać, że przepisy dotyczące transportu towarów zależą od tego, co chcemy przewieźć, w jakich ilościach oraz jakim transportem.

Przed wyjazdem z psem czy kotem, trzeba zadbać o paszport dla zwierzęcia, który wyrabia się u lekarza weterynarii.

– Przy okazji planowania przewozu żywności, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje owoców można przewieźć, bo jest ich tylko pięć rodzajów. Co do leków, można mieć przy sobie pięć najmniejszych opakowań lekarstwa – wymienia rzeczniczka najczęstsze przyczyny błędów podróżujących.

Pamiątki z wakacji. Czego nie kupować?

Wracając z podróży do domu, lubimy przywieźć pamiątki dla siebie i bliskich. – Warto wiedzieć, że prezenty, czy towary na użytek własny są zwolnione z cła i innych podatków, jeśli ich wartość nie przekracza wartość 300 euro i przewozimy je w transporcie lądowym. Jeśli chcemy takie towary przetransportować drogą lotniczą lub morską, ich wartość nie może przekroczyć 430 euro – podaje limity E. Markowicz.

Trzeba pamiętać, że nie wolno z egzotycznych podróży przywozić towarów wykonanych z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.

– Należy pamiętać, że różnego rodzaju muszle, koralowce są pod ochroną i produktów tego tupu nie można przewozić, nawet produktów chińskiej medycyny, które są pozyskiwane z różnego rodzaju zwierząt – tłumaczy rzeczniczka Izby Skarbowej w Zielonej Górze. – Takie czyny są obwarowane konsekwencjami prawnymi i zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Musimy szczególnie na to uważać, żeby w sytuacji, kiedy na jakimś bazarze ktoś nam zaoferuje torebkę ze skóry krokodyla, czy innego zwierzęcia zagrożonego wyginięciem i kupimy taką rzecz, przewóz będzie nielegalny. Nie kupujmy takich rzeczy, kiedy mamy wątpliwość, z czego zostały wykonane, ponieważ możemy przez przypadek stać się wakacyjnym przemytnikiem. Zdarzyło się, że ktoś chciał przewieźć lampę z kloszem wykonanym z koralowca. To również jest nielegalne.

Produktów, które możemy wwieźć do Polski jest bardzo dużo, ale ważna jest ich ilość. Nie trzeba np. zgłaszać pieniędzy o wartości do 10 tysięcy euro. Szczegółowe informacje są dostępne na stronach Krajowej Izby Administracji Skarbowej.

Zobacz normy przywozu towarów, które obowiązują na terytorium UE:
Na terytorium UE dozwolony jest przywóz tylko pięciu rodzajów świeżych owoców (banany, daktyle, ananasy, kokosy i duriany ) przywóz pozostałych świeżych owoców, warzyw, roślin, nasion i kwiatów obwarowany jest świadectwem fitosanitarnym, wydanym przez urzędową służbę ochrony roślin państwa pochodzenia.
Obowiązuje zakaz przywozu przez podróżnych produktów mięsnych i mleczarskich, osoby, które posiadają takie produkty, powinny je umieścić w odpowiednich pojemnikach, znajdujących się na przejściach granicznych.

Obowiązuje zakaz przywozu takich rzeczy egzotycznych jak torebki, portfele, paski ze skóry węży, krokodyli itp., biżuteria z kości zwierząt chronionych, fragmenty muszli, raf koralowych.

Podróżujący pacjent, co do zasady może, na własny użytek wwieźć do Polski leki w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań danego leku. Jakie leki można wywozić z terytorium innych krajów, pozostaje w zakresie wyłącznych kompetencji instytucji krajów, z których leki mają być wywiezione. Przywóz albo wywóz środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1, na własne potrzeby lecznicze, wymaga stosownego zaświadczenia wydanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Sprawdź, jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto