Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany na najbliższe 10 lat? Dwumiasto nie ma z tym problemów. Pomysłów nie brakuje

Redakcja
Frankfurt i Słubice obchodzą wspólnie Dzień Europy
Frankfurt i Słubice obchodzą wspólnie Dzień Europy Renata Hryniewicz
Radni Frankfurtu i Słubic planowali najbliższe 10 lat. Czy będzie wspólny budżet obywatelski, transgraniczna gazeta, dwujęzyczna strona internetowa dwumiasta i jeszcze profil na Facebooku?

Radni dwumiasta, czyli Słubic i Frankfurtu, tworzą wspólną komisję ds. integracji europejskiej. W środę późnym popołudniem mieli kolejną naradę w Słubicach. Na spotkaniu pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji przedstawili najważniejsze wspólne zadania na kolejną dekadę. Pomysły, to pokłosie grudniowego spotkania przedstawicieli administracji, instytucji, firm, stowarzyszeń i mieszkańców obu miast podczas słubicko - frankfurckiego forum pomysłów 2030. Uczestnicy byli podzieleni na grupy, w których dyskutowano nad pomysłami.

Zrodziło się wtedy wiele pomysłów, np. wspólny budżet obywatelski, współpraca młodzieżowych rad miejskich Słubic i Frankfurtu, basen, transgraniczna gazeta, dwujęzyczna strona internetowa dwumiasta czy choćby dwujęzyczny profil na Facebooku.

Unia to lubi

- Teraz naszym zadaniem jest sprostać tym oczekiwaniom. Nie będzie to łatwe, bo marzenia zwykle są kosztowne - mówił burmistrz Mariusz Olejniczak. - Poszukamy wsparcia choćby Unii Europejskiej, która spogląda zawsze życzliwym okiem na te miasta, które wpisują się w ideę wspólnej Europy. My idziemy tą drogą od dawna i nie zamierzamy z niej schodzić - dodaje.

Jak przypomina rzeczniczka słubickiego urzędu Beata Bielecka, Słubicko-Frankfurcki Plan Działania jest przygotowywany po raz trzeci.

- Traktujemy Słubice i Frankfurt jako dwumiasto, dlatego wspólnie wyznaczamy kierunki rozwoju. Robimy to coraz śmielej i coraz bardziej perspektywicznie, bo pierwszy plan stworzyliśmy na cztery lata, drugi na sześć, a obecny obejmuje dziesięciolecie 2020-2030 - mówi burmistrz Olejniczak.

Nie tylko wspólne święta

Przykłady współpracy można mnożyć. Dzięki niej powstały Polsko - niemieckie przedszkola, w szkołach - wspólne klasy, przez Odrę w obie strony płynie energia cieplna, która umożliwia przekazywanie ciepła między miastami, transgraniczna linia autobusowa 98, wspólna informacja turystyczna i wspólne święta, np. Święto Hanzy czy Dzień Europy.

Święto Hanzy 2018

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto