MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny, wielki, lubuski zakład znalazł się w Polskiej Kronice Filmowej. Tak wyglądał zakład obuwniczy Carina 40 lat temu!

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 12 lat
Dawniej była to jedna z największych firm w Lubuskiem w swoim czasie. Mowa o zakładzie obuwniczym Carina w Gubinie. Pracowało tam nawet 2 tys. osób. Zakład znalazł się nawet na filmie w Polskiej Kronice Filmowej. To film sprzed ponad 40 lat! Powstał w 1983 roku!

Zakład obuwniczy Carina Gubin powstał w 1956 roku. W 1951 roku obiekty po fabryce Wolfa zostają wydzierżawione Państwowym Zakładom Zbożowym, a w 1956 roku zostały przydzielone nowo powstałym Gubińskim Zakładom Obuwia i Odzieży w Budowie. Nazwa zmienia się na przestrzeni lat. Od roku 1973 - Lubuskie Zakłady Przemysłu Skórzanego “Carina”. Po transformacji ustrojowej zakład ogłosił upadłość w sierpniu 1997 roku.

Likwidacja była dla gubińskiego rynku pracy największym ciosem. W latach swego rozkwitu zakład zatrudniał 2 tysiące osób. W chwili upadku straciło pracę kilkuset pracowników z miasta i gminy. Nic dziwnego, że losy "Cariny" nadal budzą zainteresowanie i nostalgię.

Więcej o historii zakładu Carina pisaliśmy w poniższym materiale. Można tam również znaleźć więcej archiwalnych zdjęć:

Polska Kronika Filmowa o zakładzie Carina

Wśród mieszkańców Gubina i okolic jest wielu miłośników historii miasta. Zebrali się oni w grupie na Facebooku pod nazwą "Gubin/Guben jakiego nie znamy". Tam dzielą się głównie archiwalnymi zdjęciami Gubina z dokładnymi opisami.

Obecny radny rady miasta Gubina, Zbigniew Bołoczko natrafił na prawdziwą perełkę. Chodzi o materiał filmowy z 1983 roku, z Polskiej Kroniki Filmowej, w którym znajdują się ujęcia z zakładu obuwniczego Carina. Inny mieszkaniec Gubina, Gabriel Dubiel powycinał i poskładał urywki z gubińskiego zakładu.

Ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej nosił tytuł "Szybka zmiana" i pokazywał z bliska pracę w zakładzie Carina, a dokładniej wspomnianą zmianę w pracy. Jak mówi narrator Jerzy Zalewski, w gubińskim zakładzie Carina "zmiany odbywały się w locie i urządzenia nie stoją".

Zobaczcie krótki materiał o zmianie w Carinie z 1983 roku:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto