Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe odkrycia na polu bitwy pod Kunowicami. Badacze trafiają na kolejne kości

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Badacze, pracujący w miejscu, gdzie w 1759 miała miejsce bitwa pod Kunowicami, trafiają na kolejne kości.
Badacze, pracujący w miejscu, gdzie w 1759 miała miejsce bitwa pod Kunowicami, trafiają na kolejne kości. Bitwa pod Kunowicami 1759 / Facebook
Trwają badania masowej mogiły na terenie bitwy pod Kunowicami. Badacze trafili tu na ludzkie szczątki. Kości jest dużo, ale nie ma ani jednego kompletnego szkieletu. Masowy grób wciąż kryje sporo tajemnic.

Archeolodzy i pomagający im wolontariusze przyznają, że odnajdują coraz więcej puzzli związanych ze zbiorową mogiłą, ale jej obraz ciągle pozostaje niejasny. Odkrywane są kolejne szczątki kostne, ale nadal nie odnaleziono ani jednego kompletnego szkieletu. Dominują kości długie oraz czaszki (tych ostatnich odnaleziono już 24). Co zaskakujące, pojawiają się kości (długie), które można interpretować jako zwierzęce.

Kule utkwiły w ludzkich szczątkach

Z ziemi wciąż wyłania się stosunkowo niewiele guzików mundurowych. Badacze trafili na dwa kolejne guziki pruskie, jeden od kamasza, kolejny – większy, od kurtki. Do tej pory przy szczątkach odkryto trzy pociski do broni strzeleckiej, które w nich utkwiły. Wiadomo też, że wykrywacz metali reaguje na dwie kolejne czaszki, więc jest wielce prawdopodobne, że w nich również znajdują się kule.

Nie wiadomo, gdzie pochowano poległych

Bitwa pod Kunowicami rozegrała się w 1759 r. To była rzeź. Jednym z pytań związanych z bitwą jest miejsce pochowania tysięcy poległych w bitwie żołnierzy. Szacuje się, że w krwawej bitwie z okresu wojny siedmioletniej poległo około 11 tys. osób, a około 23 tysiące zostało rannych. Nie odnaleziono jednak miejsca, gdzie pochowano tysiące ciał. W 2019 r. natrafiono na masowy grób pruskich żołnierzy, w 2010 r. odnaleziono pojedynczy pochówek rosyjskiego grenadiera, obecne odkrycie jest trzecim. Gdzie pozostałe mogiły? Tego nie wiadomo.

W pracach pomagają wolontariusze

Prace prowadzone są przez archeologów z Firmy Archeo-Craft (Bogusława Durejko i Radosław Kubicki), którym pomaga badacz pola bitwy pod Kunowicami, dr hab. Grzegorz Podruczny prof. UAM z Pracowni Historii Wojskowej, Wydziału Historii UAM. Cieszymy się też z pomocy wolontariuszy (Andrzej Kazana i Aleksandra Dudka.

Przeczytaj też: KUNOWICE. Bitwa pod Kunowicami to była rzeź. Zginęło w niej 11 tys. ludzi. Ale ich grobów nigdy nie odnaleziono

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe odkrycia na polu bitwy pod Kunowicami. Badacze trafiają na kolejne kości - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto