Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trybuny słubickiego stadionu przypominają wystrój pałacu. Sprawdź, jak się zmieniły!

OPRAC.:
Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Pomiędzy szczebelkami trybuny honorowej umieszczono sylwetki sportowców z różnych dyscyplin.
Pomiędzy szczebelkami trybuny honorowej umieszczono sylwetki sportowców z różnych dyscyplin. Roland Semik
Pośrodku trybun stadionu w Słubicach znajdował się balkon, czyli inaczej trybuna honorowa. Zasiadali tam szczególni widzowie. Miejsce też było wyjątkowe i nie przypominało współczesnych trybun stadionu sportowego.

Nad trybunami słubickiego stadionu znajduje się budynek arkadowy. Arkady to podpory, które u góry tworzą łuk. Tego typu zabudowania kojarzą się raczej z dziedzińcami zamków lub pałaców, tak jednak wygląda słubicki stadion.

Słubicki stadion był kiedyś Stadionem Wschodniomarchijskim

Jak podaje w swoim opracowaniu Historia kompleksu stadionowego w Słubicach w świetle planowanych prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego, budynek arkadowy został ukończony w 1926 roku. Taką właśnie datę można zobaczyć zaraz pod trybuną honorową, na jednej ze ścian. Stadion, nazywany niegdyś Stadionem Wschodniomarchijskim, został oficjalnie otwarty rok później.

Czytaj też: W tych miejscach kiedyś tętniło życie, teraz nikt tu nie zagląda. Pustostany w Słubicach i ich historia

Podłoga trybuny honorowej miała karbowaną powierzchnię, co pełniło kilka funkcji - było dekoracją, ale także zmniejszało ryzyko poślizgnięcia się i pomagało w odpływie deszczu lub stopniałego śniegu. Po pewnym czasie podstawę balkonu przebudowano i powiększono.

Na stadionie w Słubicach zadbano również o detale

Do czasów współczesnych, choć niecała, zachowała się barierka trybuny honorowej. Oryginalny jest jej główny kształt oraz pionowe szczebelki, pochodzące z okresu pomiędzy 1926 a 1934 rokiem. Nie zachował się do dziś dębowy wieniec, niegdyś umieszczony pośrodku barierki. Był on przepleciony szarfą, a w środku znajdowała się metaloplastyka z napisem DRA i motywy dębowych gałęzi. Dąb, jako drzewo długowieczne, symbolizował siłę i trwałość.

Czytaj też: Co działo się u nas we wrześniu 1939 roku? O tym pisała niemiecka prasa. Czuć było napięcie. Lubuszanie zdawali się nie zauważać wojny

DRA to skrótowiec od Deutscher Reichsausschuß für Leibesübungen, czyli Komitet Rzeszy Niemieckiej ds. ćwiczeń fizycznych. Była to niemiecka organizacja sportowa, powstała u schyłku II Rzeszy i zlikwidowana po przejęciu władzy przez nazistów. DRA została zastąpiona przez DRL (w latach 1934-1938), a później przez NSRL (w latach 1938-1945).

Pomiędzy szczebelkami trybuny honorowej umieszczono sylwetki sportowców z różnych dyscyplin. Brakuje sześciu - piłkarza, biegacza, łucznika, miotacza kamieni i najprowdopodobniej pięściarza i dyskobola.

Źródło: Roland Semik, Historia kompleksu stadionowego w Słubicach w świetle planowanych prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto