Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrycie archeologiczne w Lubuskiem: "Rysiowe Pole" skrywało skarby z epoki brązu

(sndr)
Te znaleziska mają kilka tysięcy lat!
Te znaleziska mają kilka tysięcy lat! LWKZ
W powiecie słubickim, w miejscu zwanym "Rysiowym Polem", członkowie Stowarzyszenia Drossen Lubuskie dokonali niezwykłego odkrycia. W wyniku poszukiwań z wykorzystaniem wykrywaczy metali, na które zezwolił Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, odnaleziono artefakty z epoki brązu.

Znalezisko z epoki brązu w Lubuskiem

Znalezisko to jest niezwykle cenne, składa się bowiem z przedmiotów wykonanych z brązu, które datowane są na kilka tysięcy lat. Wśród nich znalazły się m.in. trzy sierpy, dwie siekierki, cztery bransolety (w tym trzy ornamentowane), sześć kółek, dwa fragmenty pręta oraz fragment szpili brązowej. Wśród odkrytych przedmiotów zarejestrowano również odpady poodlewnicze.

- Po przeprowadzeniu oględzin miejsca znalezienia, przedmioty zabezpieczono w siedzibie Delegatury WUOZ w Gorzowie Wlkp. - informuje Norbert Burzyński z delegatury WUOZ w Gorzowie Wielkopolskim.

Artefakty trafią do muzeum

Znalezione artefakty trafią do muzeum, gdzie zostaną poddane koniecznym pracom konserwatorskim. W przyszłości planowane jest przeprowadzenie badań weryfikacyjnych oraz włączenie nowoodkrytego stanowiska do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

- W tym miejscu warta odnotowania jest wzorowa postawa członków Stowarzyszenia Drossen Lubuskie, którzy zgodnie z warunkami pozwolenia niezwłocznie powiadomili o odkryciu przedmiotów służby konserwatorskie oraz zabezpieczyli je do czasu przeprowadzenia oględzin - podkreśla N. Burzyński.

Epoka brązu, do której datowane są znalezione przedmioty, ma zróżnicowane ramy czasowe, zależne od terenu występowania. Na terenach dzisiejszych wschodnich Niemiec i zachodniej Polski jej początek datuje się na 2200 r. p.n.e., natomiast koniec przypada na lata 1000–700 p.n.e.

Przeczytaj też:

Wideo: Niezwykła historia zabytkowych książek z Bledzewa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Odkrycie archeologiczne w Lubuskiem: "Rysiowe Pole" skrywało skarby z epoki brązu - Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto