Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Cybinka niska Odra odsłoniła zatopioną barkę. Przeleżała na dnie rzeki dziesiątki lat!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Niski stan Odry nie sprzyja żegludze, ale dzięki niemu można odnaleźć „skarby”, która rzeka przez dziesięciolecia skrzętnie ukrywała. W gminie Cybinka odkryto szkielet barki rzecznej, służącej przed laty do transportu towarów drogą wodną.

O istnieniu zatopionej barki na wysokości wsi Rąpice w gminie Cybinka część mieszkańców wiedziała od dawna. Wcześniej jednak szkielet konstrukcji nie został tak dobrze udokumentowany. Niski stan Odry pozwala dokładnie przyjrzeć się zatopionej i ukrytej w mule barce z bliska.

Mogła przetransportować 300 ton

Konstrukcja to prawdopodobnie drewniana barka rzeczna nazywana „berlinką”. Pływały one po rzekach w XIX wieku. Miała ona długość 46 metrów, a szerokość 6,4 m. Zanurzała się na 1,6 metra. Co ciekawe, barka mogła przetransportować 300 ton towarów. Nie jest jasne, dlaczego barka zatonęła i została pozostawiona na wysokości Rąpic. Konstrukcja wystaje z wody w zatoczce między kamiennymi główkami na rzece. Jest widoczna z brzegu, jednak zarys barki najlepiej widać z lotu ptaka. Na pewno może stać się atrakcją turystyczną. Tego typu znaleziska zawsze wzbudzają zainteresowanie.

Drewniana konstrukcja barki jest teraz dobrze widoczna z brzegu Odry. jednak dopiero z lotu ptaka można dostrzec jej pełny zarys.
Drewniana konstrukcja barki jest teraz dobrze widoczna z brzegu Odry. jednak dopiero z lotu ptaka można dostrzec jej pełny zarys. Ryszard Dubik

Mapa: barka spoczywa nieco na południe od wsi Rąpice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W gminie Cybinka niska Odra odsłoniła zatopioną barkę. Przeleżała na dnie rzeki dziesiątki lat! - Gazeta Lubuska

Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto